Menu Zavřít

Nová nadace dodává lidem odvahu

3. 12. 2018
Autor: Euro.cz

Nadace Karla a Štěpánky Komárkových podporuje proměnu veřejného prostoru i české kulturní dědictví

Karel Komárek Family Foundation (KKFF) založili Karel a Štěpánka Komárkovi vloni. Především proto, aby zastřešovala všechny projekty, jež dlouhodobě manželé podporují. „Dodáváme lidem odvahu, aby své vize mohli proměnit ve skutečnost,“ vysvětlují zakladatelé svoji vizi.

A co vlastně pod křídla KKFF patří?

Především Komárkem nejdéle podporovaná Nadace Proměny: ta již dvanáctým rokem mění veřejný prostor v Česku. Kromě toho, že financuje jednotlivé projekty, tak především prosazuje aktivaci veřejnosti. Zapojení místní komunity je hlavní podmínkou pro spolupráci s Nadací Proměny Karla Komárka. Nadace za dobu své působnosti financovala obnovu šesti velkých parků, které vznikaly vždy ve spolupráci s místními komunitami. Společně s rodiči a zaměstnanci mateřských školek zase obnovila více než desítku školkových zahrad.

A v poslední době podporuje i menší komunitní projekty s názvem Proměň své město. O grant v poslední letošní výzvě požádaly tři desítky zájemců.

Karel Komárek Family Foundation také podporuje české kulturní dědictví.

Jedenáct let je její zakladatel hlavním mecenášem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Festival a jemu přidružené aktivity rozvíjejí a popularizují doma i v zahraničí dílo jednoho z nejvýznamnějších světových skladatelů Antonína Dvořáka.

Kromě ryze českých projektů sem patří i podpora Centra Johna F. Kennedyho pro múzická umění ve Washingtonu.

Komárkovi jsou v Kennedyho centru aktivní už několik let a v roce 2017 byli zvoleni předsedy mezinárodního výboru Kennedyho centra pro kulturu. Tato funkce během dvouletého předsednictví mimo jiné zahrnuje možnost propagovat české umělce ve Spojených státech. A právě na to kladou Komárkovi velký důraz. I díky nim se například zásadně zvyšuje počet českých umělců, kteří každý měsíc vystupují v hlavním městě USA.

Vedle těchto tří hlavních oblastí správní rada nadace posuzuje desítky individuálních žádostí, ze kterých vybírá ty, které jsou v souladu s posláním nadace. Mezi nimi se v poslední době objevil například mladý fenomenální pianista Tomáš Kačo, talentovaný zpěvák Tadeáš Žak nebo mladí studenti Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan, kteří vytvořili učebnici angličtiny pro samouky Improve Yourself.

Dělat věci jinak Karel Komárek často říká, že pro to, aby člověk uspěl a něco dokázal, musí dělat věci jinak a překračovat obvyklé hranice. Ten, kdo jen následuje ostatní, totiž většinou nedojde dál než oni. A že tato životní filozofie Komárkovi funguje, potvrzuje tím, že se během čtvrtstoletí stal jedním z nejúspěšnějších podnikatelů v celosvětovém měřítku.

FIN25

„Je důležité nezapomínat na to, odkud jste a kam patříte. A každý národ, každá kultura má své inspirativní vzory. Lidi, kteří vynikli a vynikají ve svém oboru. To platí v byznyse i v charitě. Aby pro mne mecenášství mělo smysl, rozhodl jsem se dlouhodobě rozvíjet kulturní odkaz Antonína Dvořáka, českého hudebního génia, který dobyl svět,“ řekl Komárek při předávání ceny Antonína Dvořáka České filharmonii ve Washingtonu. Akce proběhla při příležitosti 100. výročí vzniku republiky. Cenu předal ministr kultury Antonín Staněk a Karel Komárek, přebral ji dirigent Semjon Byčkov spolu s šéfem hudebního tělesa Davidem Marečkem.

  • Našli jste v článku chybu?