Menu Zavřít

Nová polská krev

10. 6. 2005
Autor: Euro.cz

V dozorčí radě holdingu usedl i exministr Grégr

Polská PKN Orlen, která má ve firemním logu hlavu orla, pevně uchopila do svých drápů vládu nad společností Unipetrol. Poláci ve středu 8. června na valné hromadě holdingu razantně obměnili dozorčí radu a představenstvo firmy.

Návrat Grégra.

Nový majoritní vlastník Unipetrolu nejprve odvolal sedm dosavadních členů dozorčí rady a následně zvolil devět nových, z toho šest zástupců PKN Orlen. Jak se očekávalo, novým předsedou dozorčí rady Unipetrolu je šéf PKN Igor Chalupec. Do křesla místopředsedy, druhého nejmocnějšího člena dozorčí rady, však překvapivě usedl někdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Zásadních personálních změn doznalo i nové představenstvo Unipetrolu. Předsedou a generálním ředitelem Unipetrolu sice zůstal Pavel Švarc, spolu s ním však dozorčí rada zvolila čtyři nové členy vedení, z toho dva Poláky. „Platné stanovy Unipetrolu nám umožňují dosadit pouze pět členů dozorčí rady. Poté, co je změníme, ale plánujeme volbu dalších čtyř členů,“ konstatoval Chalupec. PKN Orlen prosadila personální změny i v dalších dceřiných firmách holdingu, například v Benzině. Poté, co rezignoval její dosavadní šéf David Thoma, polský majitel na jeho místo dosadil někdejšího jednatele OMV v České republice Frederika Emicha. Poláci rovněž obměnili představenstvo pardubické rafinerie Paramo, kde ovládli tři z pěti míst a pronikli do dozorčí rady firmy. Tři lidé dosazení PKN opanovali i představenstvo společnosti Chemopetrol.

Synergie.

„Personální změny umožní lepší řízení Unipetrolu,“ tvrdí šéf PKN Orlen Igor Chalupec. Polská firma v polovině minulého týdne zároveň představila takzvaný Partnerský program. S jeho pomocí chce nový majitel holdingu sjednotit výrobní a pracovní procesy v polské a české společnosti. Tým sestavený z pracovníků PKN a Unipetrolu má hledat nejlepší způsob integrace a následné úspory. Do integračního procesu se zapojilo zhruba 150 manažerů PKN, z nich padesát bude na zdárnost projektu dohlížet přímo v České republice. Vedení polské firmy zatím tají, jak velké úspory přinese PKN vláda nad Unipetrolem. „V úspory věříme, představy nějaké máme, ale o jejich výši zatím nechceme spekulovat. Unipetrol musíme nejprve pořádně poznat. Přístup ke všem informacím o firmě máme teprve několik dní,“ uvedl Chalupec.

bitcoin_skoleni

Sto dní.

Vedení polské společnosti rovněž minulý týden představilo svůj akční plán na prvních sto dní integrace. Součástí programu je mimo jiné úprava konečné ceny, kterou za ovládnutí akcií holdingu zaplatí. PKN zatím za akcie uhradil 13,05 miliardy korun. Privatizační smlouva ale obsahuje klauzuli, která umožní úpravu konečné ceny, pokud dojde ke změně hodnoty společnosti proti stavu ke konci roku 2003. Definitivní cena za Unipetrol tak může vzrůst až o patnáct procent nebo naopak o čtvrtinu klesnout. Ekonomové s ohledem na zdárné hospodaření skupiny, kdy Unipetrol loni vykázal čistý zisk 3,68 miliardy, počítají s jejím navýšením. „Jsme připraveni za Unipetrol připlatit,“ připustil Chalupec. Zároveň však dodal, že PKN je za získaná aktiva připravena nabídnout pouze takovou cenu, která odpovídá realitě. Kolik si případně PKN připlatí, se má rozhodnout do poloviny října. Polská společnost však do 25. června počítá s vyhlášením povinného odkupu akcií Unipetrolu, Parama a Spolany. „Stažení akcií holdingu z burzy ale neplánujeme, “ upozornil Chalupec.

Prodej majetku.

PKN Orlen se netají tím, že i po ovládnutí Unipetrolu hodlá pokračovat v expanzi na českém trhu. „Chceme získat další akvizice. Nedávno jsme například oznámili, že máme zájem o koupi sítě čerpacích stanic společnosti Aral,“ uvedl Chalupec. Poláci však v Česku nebudou jen nakupovat, jak šéf PKN řekl, chtějí prodat část aktiv Unipetrolu. Například třetinu čerpacích stanic společnosti Benzina ovládne společnost ConocoPhilips. A to dle následného klíče: PKN si nejprve vybere dvě pumpy z portfolia Benziny, další právo volby připadne na Conoco Philips, společnost si ale bude moci vybrat pouze jednu čerpací stanici. Pak zase dojde k volbě PKN. „Takhle se to bude opakovat až do doby, dokud si čerpací stanice nerozebereme,“ vysvětlil Chalupec. Nový majoritní vlastník zatím nepočítá s přejmenováním Benziny. „Očekávám, že v brzké době obdržím od vedení Unipetrolu plány jak restrukturalizovat Benzinu. Předpokládám, že součástí odpovědí na otázky, jak dosáhnout lepší ekonomické výkonnosti firmy bude i to, zda se ji vyplatí přejmenovat. Změna značky je nákladnou záležitostí,“ řekl Chalupec. Benzina se musí vypořádat s investičními úvěry, které se v současnosti pohybují kolem dvou miliard korun. PKN chce prodat i jiná aktiva Unipetrolu, zejména ta, která nesouvisejí s klíčovým byznysem polské firmy, zpracováním ropy a prodejem pohonných hmot. Chalupec zmínil především výrobu umělých hnojiv a dalších chemikálií pro zemědělství, kterou má ovládnout Agrofert Holding. Vedení PKN však v této souvislosti nechtělo uvést jména firem, jejichž akcie přejdou na Agrofert. „K jejich zveřejnění nemáme mandát. S Agrofertem jsme podepsali silnou doložku o mlčenlivosti,“ dodal Chalupec.

  • Našli jste v článku chybu?