Menu Zavřít

Nová pravidla hry

15. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Obchodní snídaně energetických expertů

Významní energetičtí manažeři se sešli 8. října s politiky, aby diskutovali o aktuálních otázkách české energetiky. Energy Business Breakfast v pražském hotelu Le Palais uspořádalo vydavatelství Euronews v rámci projektu EVENTS - EURO SETKÁNÍ. Patronát nad akcí převzala společnost ČEZ, generálním partnerem byla firma Ernst & Young.

Stát nepodniká.

První diskuse se věnovala nové energetické legislativě a jejímu vlivu na formování a činnosti subjektů trhu s elektřinou. Poslanec PČR a superporadce vlády Jan Mládek upozornil, že stát sice v energetice nepodniká, ale jeho angažování v sektoru je vysoké. „Zásadními nástroji, jak stát může výrazně promluvit do dění v sektoru, jsou mimo jiné energetická politika, legislativa a regulace,“ řekl Mládek. Za jeden z klíčových faktorů, který ovlivní dění v energetice označil Statní energetickou koncepci. Jejím cílem by mělo být zajištění maximalizace efektivnosti výroby energií, stejně tak i vhodného poměru spotřeby prvotních energetických zdrojů a maximální šetrnost vůči životnímu prostředí a dokončení transformace a liberalizace eneergetického hospodářství. „Nástrojů pro zajištění cílů je několik, mimo jiné legislativní opatření a dlouhodobé výhledy a koncepce,“ dodal Mládek. Především oblast legislativy považují energetici za jeden z hlavních faktorů, který ovlivní dění v oboru. Připravuje se nový Energetický zákon, v Poslanecké sněmovně již prošel druhým čtením. K největším chystaným změnám oproti současnému stavu patří především rozdělení obchodu s energií a energetických dopravních cest, tzv unbundling. „Nejzásadnější změna je však otevření energetiky pro evropské dodavatele, to je výzva jak pro spotřebitele, tak i pro současné dominantní dodavatele,“ vysvětlil Mládek.

MM25_AI

Jiná pravidla.

„Legislativní rámec, respektive pravidla hry pro podnikání v energetice se dnes výrazně mění,“ řekl výkonný ředitel ČEZ pro obchod Alan Svoboda. A jaké jsou největší faktory ovlivňující skupinu ČEZ? V oblasti prodeje především liberalizace spotřebitelů bez průběhového měření, takzvaný masový trh, kam patří především domácnosti, již zmíněný unbundling a regulace přístupu k přenosovým přeshraničním kapacitám. V oblasti výroby pak povolenky oxidu uhelnatého, podpora obnovitelných zdrojů a výstavba nových energetických kapacit. V rámci očekávaných změn ČEZ spustil projekt s názvem Vize 2008, největší reorganizaci v dějinách české energetiky. Cílem projektu je restrukturalizace skupiny, přechod na uspořádání holdingového typu a redukce dcer a vnuček. „Dalšími důležitými aspekty jsou racionalizace procesů a systémů, naplnění požadavků unbundlingu a efektivnější a pružnější model řízení. Od projektu očekáváme například několikamiliardovou úsporu nákladů, zlepšení marží a kvality služeb zákazníkům,“ dodal Svoboda. Integrace však přináší ČEZ i dílčí potíže, jen náklady spojené s unbundlingem Svoboda odhadl na jednu až dvě miliardy korun.

Malá příprava.

Druhým tématem Energy Business Breakfast bylo obchodování s emisemi, principy a přístup Česka k němu z hlediska legislativy i praxe. Senior manager pražské pobočky Ernst & Young Jiří Dudorkin hovořil o výsledcích celoevropského průzkumu své firmy, který se týkal systému obchodování s emisemi v Evropské unii. Systém obchodování s emisemi (EU ETS) by měl v rámci Evropské unie začít fungovat 1. ledna 2005. Do průzkumu bylo zahrnuto celkem 204 společností podnikajících v Evropské unii, které dohromady produkují desetinu z celkového objemu emisí, které se budou v EU ETS obchodovat, čtyřicet procent oslovených společností vyrábí elektrickou energii, 25 procent působí v chemickém průmyslu nebo v oboru zpracování ropy a zbývajích 35 procent je z dalších odvětví, jež obdrží povolenky na emise. „Z výsledků vyplývá, že existuje všeobecné přesvědčení, že systém nebude spuštěn včas a že nepřispěje ke splnění cílů, které si Evropská unie v oblasti snižování emisí stanovila,“ upozornil Dudorkin. Jen 47 procent respondentů věří, že EU ETS bude spuštěn včas 1. ledna příštího roku. Pouze 40 procent se domnívá, že cíle v oblasti snížení emisí stanovené pro první obchodovací období budou splněny a 35 procent dotázaných se domnívá, že trh s povolenkami bude v průběhu prvního obchodovacího období likvidní.

  • Našli jste v článku chybu?