Nelíbí se mi, že budu muset vyplácet zaměstnancům nemocenskou za prvních 14 dnů jejich nemoci ze svého. Zaměstnanci často sociální dávky zneužívají a po skončení pracovního poměru se takzvaně „hodí marod“.
To jim budu muset platit nemocenskou i v těchto případech, když už u mé firmy nebudou pracovat?
Zaměstnancům bude od 1. ledna 2007 za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti místo nemocenského náležet náhrada mzdy od zaměstnavatele. Poskytování náhrady mzdy je upraveno v novém zákoníku práce.
Náhrada má být poskytována za pracovní dny. Vypočítá se z průměrného výdělku, který bude redukován. Redukční hranice jsou stejné jako v nemocenském pojištění, ale zvýšené na 1,4 násobek. (Činí-li redukční hranice pro nemocenské pojištění například 820 korun, pro náhradu mzdy tedy bude činit 820 x 1,4, tedy 1148 korun). Postupuje se tak proto, že redukční hranice pro nemocenské pojištění je stanovena s ohledem na průměr příjmů za kalendářní dny, kdežto průměrný výdělek je zjišťován za pracovní dny.
Náhrada mzdy z důvodu pracovní neschopnosti nebude zdaňována a nebude se z ní platit ani sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanci přísluší za dny, které jsou pro něj pracovními, a za svátky, za které mu podle mzdových předpisů náleží mzda, náhrada mzdy nebo za něž se plat nekrátí. Náhrada mzdy bude náležet jen za dny, v nichž trvalo zaměstnání. Na nemocenskou má pak zaměstnanec nárok až od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Skončí-li pracovní poměr zaměstnance 31. prosince 2007 a zaměstnanec bude uznán práce neschopným od 30. prosince 2007 do 31. ledna 2008, obdrží od zaměstnavatele náhradu mzdy (jen) za 30. a 31. prosince 2007. Nemocenskou pak získá od Okresní správy sociálního zabezpečení (až) za dobu od 13. do 31. ledna 2008.