Historicky tady pivovar fungoval. Pivo Zlatovar tu vařili už od roku 1825, tradice skončila před třinácti lety. Dlouhou historii značky připomíná původní cihlový komín sladovny a měděná – dnes už nefunkční – varna umístěná v interiéru restaurace Ka-Varna. Současná technologie včetně tanků a otevřené spilky stojí v suterénu obchoďáku.
A právě tam vládne Ondřej Adam.
„Jsem tady rok a rád si s tím pivem hraju,“ říká na přivítanou a ukazuje na tanky, v nichž leží hned několik pivních druhů.
„Naše hospoda je hodně specifická, každý druhý týden nabízíme nové pivo, v roce 2018 to bylo 30 speciálů,“ počítá Adam.
I když říká, že hosté v restauraci vypijí všechno, jedním dechem dodává, že na jistou hranici už narazil. Bylo to prý tehdy, když uvařil meruňkové pivo z belgických kvasinek.
Minipivovar Nová sladovna ročně navaří zhruba 650 hektolitrů, téměř 90 procent výstavu se vypije přímo v pípách obchodního domu Breda & Weinstein.
Zbytek jde do PET lahví, které míří do regionálních pivoték nebo do chladničky v pivovarské restauraci.
Během naší návštěvy jsme ochutnali hned několik piv, které nyní Ondřej Adam vaří. Prvním z nich byla světlá jedenáctka Opavský korbel 11°. Tedy hlavní tahák celého výstavu Nové sladovny a pivo, které musí být na pípě pořád. Korbel má 4,3 procenta
alkoholu, prezentuje se příjemnou sladovou vůní. Ve velice svěží chuti dobře rezonuje jak říz, tak čistá hořkost.
Na řadu se dostal i světlý spodně kvašený speciál Greenhorn 13°. Pivo s 5,5 procenta alkoholu je speciální tím, že do něj sládek použil ručně česané a čerstvé šišky Žateckého poloraného červeňáku. Greenhorn je svěží, v chuti nijak těžký a i on má dobrou pitelnost.
Minipivovar Nová sladovna
U Fortny 49/10, Opava Sládek: Ondřej Adam