O „supervojácích“, kteří díky technologiím dosahují výjimečných schopností, čítáme už dlouho. Skutečně dosažené pokroky v tomto směru jsou zatím spíše dílčí, ať už se jedná o brýle s nočním viděním nebo exoskeletony, které pomáhají ve skladech. Brzy by ale vojáci mohli získat další „nadpřirozenou“ schopnost – komunikovat na dálku bez vysílačky. Tedy alespoň v tom smyslu, jak si dnes vysílačku běžně představujeme.
Nově založená americká společnost Integrated Tactical Technologies přichází s vizí, která kombinuje mikrofon vložený do úst s nositelnou elektronikou. Voják vybavený její technologií by mohl komunikovat bez použití rukou, bez viditelných sluchátek nebo náhlavní soupravy. Jeho oděv by navíc snímal různé bioemtrické údaje a odesílal je velení.
Integrated Tactical Technologies vznikla tak, že výrobce vojenských uniforem Bluewater Defense převzal technologický start-up Sonitus Technologies, který stojí za takzvaným molárním mikrofonem. Jedná se o jakousi hands-free vysílačku, která se vkládá do úst a připne k zubům. Zde snímá zvuk a posílá ho přes čelistní kost a lebku do nervů za uchem, což uživateli umožňuje přijímat hlasovou komunikaci bez náhlavní soupravy. Molární mikrofon, respektive jeho upevnění se přizpůsobuje na míru každému jednotlivci a výrobce ujišťuje, že je pro svého nositele komfortní. Už prošel testováním v Afghánistánu.
Nová společnost tuto technologii převezme a spojí ji se sadou nositelné elektroniky, zabudované do vojenského oděvu.
Uniforma jako „hub“ integrující nositelnou elektroniku
Komunikace nemusí být jedinou funkcí takového kompletu, o němž prezident Sonitus Technologies Peter Hadrovic hovoří jako o „senzorovém oblečení“. Spojení mikrofonu s novou rádiovou a snímací elektronikou zabudovanou do tkaniny podle něj pomohlo vytvořit zcela novou schopnost. „Má snímání. Má výpočetní výkon přímo na těle. Má podporu různých rozhraní, z nichž molární mikrofon je pouze jedno. Dále může jít třeba o brýle s rozšířenou realitou nebo o haptickou signalizaci, která simuluje dotyk,“ vysvětluje.
Oblek může bezdrátově přenášet data do cloudu nebo provádět některé drobné výpočty na samotném těle, pokud je komunikace nespolehlivá. Stejně tak je možné komunikaci deaktivovat v případě, kdy je zapotřebí využít dostupnou přenosovou kapacitu pro jiné účely.
Spojení Bluewater Defense se Sonitus Technologies přichází v době, kdy se americká armáda snaží prohlubovat spolupráci lidí a strojů a poskytnout vojákům možnost být ve spojení s malými drony, jinými roboty a dalšími zařízeními prostřednictvím hlasové či haptické komunikace. Dalším takovým cílem je zajistit, aby velitelé měli okamžitý přehled o fyzickém stavu či jiných problémech operátorů plnících v terénu bojové úkoly. Částečně mohou pomoci nositelná zařízení, senzory zabudované ve výstroji by tomu však daly zcela jiný rozměr.