Menu Zavřít

Nova vrací úder

8. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Majitelé a investoři „postižených“ kanálů arbitráž zatím neplánují

Licenci pro digitální pozemní vysílání získala letos v dubnu šestice televizních stanic, šest subjektů následně rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) soudně napadlo. Žalobu společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova, projednával Městský soud v Praze jako první a minulou středu rozhodnutí RRTV o přidělení licencí zrušil a vrátil případ radě k novému projednání. Majitelé licencí o své koncese během několika minut soudního jednání přišli. Rada je totiž bude muset udělit znovu a investoři, kteří do projektů nových televizí vložili už téměř půlmiliardu korun, nemají jistotu, že licence v opakovaném řízení znovu dostanou. Jako krajní řešení nevylučují arbitráž proti České republice, zatím však žádné žaloby na stát nechystají a vyčkávají, jak se k situaci postaví samotná RRTV.

Přehodnotí návratnost.

„Počítáme dosavadní rozsah investic, kolik jsme do projektu už poslali peněz a jaký to bude mít dopad na jejich zhodnocení. Pracujeme také na právní analýze současného stavu, co pro nás ono rozhodnutí soudu vlastně znamená,“ řekl týdeníku EURO Karel Štefulík, projektový manažer Arca Capital Bohemia, která financuje projekt Fera Feniče - televizi Febio TV. Právě tato plnoformátová televize, podobně jako Barrandov TV, za kterou stojí třinecký ocelář Tomáš Chrenek, utrpí odkladem startu digitálního vysílání největší ztráty. Náklady na rozjezd kanálu, jehož skladba bude obsahovat všechny typy pořadů a programů, majitelé a investoři odhadli až na miliardu korun pro každou televizi. „Plánovali jsme spuštění televize na jaro příštího roku, teď nám říkají – počkejte. Musíme nyní zjistit, kolik již máme nasmlouvaných programů, jaké závazky spojené s výrobou pořadů budeme muset platit, aniž bychom mohli vysílat. V souvislosti s tím budeme zřejmě muset přehodnotit i naše plány z pohledu návratnosti investovaných peněz,“ říká Štefulík.

Zopakují tendr?

Také na Barrandově, kde sídlí stejnojmenná televize, situaci zatím jen analyzují. „Čekáme, jak na rozhodnutí soudu zareaguje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokud dojde na nový tendr pro přidělování licencí, nepředpokládám, že ti samí lidé, kteří o nich již jednou rozhodovali, dojdou po půl roce k jiným závěrům,“ řekl týdeníku EURO Tomáš Chrenek, spolumajitel společnosti Moravia Steel, která Barrandov TV ovládá. Právě na to, jak RRTV zareaguje na rozhodnutí soudu, jsou zástupci „postižených“ televizí nyní zvědavi ze všeho nejvíce. Soud vrátil celou záležitost radě zpátky k jednání, ta bude zřejmě muset licence udělit znovu. RRTV ale také může proti rozhodnutí podat kasační stížnost, což je opravný prostředek proti rozhodnutí krajského soudu v podobných záležitostech. Petr Pospíchal, místopředseda rady, agentuře ČTK řekl, že zatím nelze říci, zda bude stížnost podána, neboť RRTV se musí sejít a rozhodnout.

MM25_AI

Proinvestovaná půlmiliarda.

Asociace digitálních televizí (ADT), která sdružuje šest nových kanálů, tedy Barrandov TV, Febio TV, Óčko, RTA, TV Pohoda a Z1, mezitím odhadla rozsah investic, které členové ADT proinvestovali do svých projektů, na zhruba půl miliardy korun. „Je to rozjetý vlak, který jede už pět měsíců a najednou má začít brzdit. Blíží se to téměř katastrofě,“ uvedl ve zpravodajství České televize Jiří Balvín, ředitel Óčka a předseda ADT. Razantnější řešení současné situace v podobě arbitráže proti České republice však zástupci „postižených“ kanálů neplánují. Zatím. „Jednáme klidně, smírně a snažíme se konstruktivně dostat dál. Když se však pro nás bude kauza i nadále vyvíjet negativně a situace si to bude žádat, budeme se zákonnou formou bránit,“ tvrdí Radim Pařízek, autor „dětské a mládežnické“ televize Pohoda. „Stále věřím, že nám rada nerozdala licence jen v duchu 'pojďme to zkusit a uvidí se', věřím, že naše licence potvrdí,“ říká Štefulík. „Na základě rozhodnutí RRTV jsme dostali od státu licence, a ten nám je nyní zase odebírá. Proto si myslím, že stát udělá maximum pro to, aby se situace velice rychle vyřešila, jinak je možné očekávat žaloby, ne-li arbitráže pro neochránění investice,“ dodává člen představenstva Óčka Hynek Chudárek.

Analog stejně zanikne.

Přestože zrušení šesti licencí bude znamenat zpoždění řádného digitální vysílání o několik měsíců, možná i o rok, nepředpokládá Zdeněk Duspiva, šéf Národní koordinační skupiny pro digitalizaci, zásadní narušení harmonogramu vypínání analogového signálu. „I kdyby to mělo znamenat půlroční zdržení, je to jen pozastavení, ne zrušení přechodu na digitální vysílání. Analogové vysílání stejně jednou zanikne, nicméně bude to složitější,“ říká. „K úplnému vypnutí současného typu televizního signálu může klidně dojít až v roce 2012, ale tři roky předtím už bude digitální vysílání dostupné ve více než polovině republiky,“ uzavírá Duspiva.

  • Našli jste v článku chybu?