Menu Zavřít

Nováčci na bílé listině OECD

28. 8. 2009
Autor: Euro.cz

Daňové ráje

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zařadila na bílou listinu další dvě země – Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy (BVI). Obě země totiž podlehly mezinárodnímu tlaku a sladily své daňové zákony s požadavky OECD. Dostat se na bílou listinu znamená, že země musí podepsat několik bilaterálních dohod podle pravidel OECD. Obě zmiňované země, dosud považované za daňové ráje, podepsaly poslední dohodu s Novým Zélandem. „Od dubna jsme tak přesunuli do této kategorie už šest zemí,“ prohlásil Jeffrey Owens, šéf centra OECD pro daňovou politiku a správu.
Mezi hříšníky, kteří dosud stále nepodepsali ani jedinou dohodu o výměně daňových informací, patří například Belize, Andorra, Panama, Vanuatu nebo Nauru. Aktuální seznam OECD ukazuje celkem na devatenáct zemí bez jediné smlouvy. „Uzavření dohody o výměně daňových informací představuje závazek vlád BVI i Nového Zélandu k OECD principům transparentnosti a efektivní výměně informací. Jsme potěšeni, že podepsáním této dohody s Novým Zélandem jsme nyní na bílé listině,“ prohlásil premiér BVI Ralph O’Neal krátce po podpisu na novozélandské ambasádě ve Washingtonu. „BVI jsou zavázány těmito dohodami ke spolupráci. Doufáme, že brzy podepíšeme další dohodu s Nizozemskem a budeme jednat s Irskem,“ dodal O’Neal.
OECD sestavuje a aktualizuje seznam takzvaných daňových rájů, tedy zemí či oblastí, které plně nespolupracují při potírání daňových úniků. Listinu dělí na tři úrovně. Na černé jsou země s označením nejhorších provinilců. Pak jsou země šedé zóny, které se sice hodlají podřídit mezinárodním standardům, ale ještě nepodepsaly příslušné dohody. A na bílém seznamu jsou státy, které plně dodržují veškeré standardy OECD.

BOX
Největší hříšníci
(některé země ze seznamu OECD, které nepodepsaly ani jedinou dohodu o výměně daňových informací)
Andorra
Belize
Libérie
Nauru
Panama
Svatá Lucie
Vanuatu
Pramen: OECD

bitcoin_skoleni

BOX
Daňové ráje podle OECD
Země, které nevybírají žádné daně nebo požadují jen symbolické paušální poplatky. Zároveň nevyžadují finanční výkazy. Tím se stávají finanční oázou pro zahraniční firmy, které se v nich většinou jen papírově a na dálku registrují, čímž ušetří na daních.

  • Našli jste v článku chybu?