Výsledky Tuzemské banky, které na trh vstupovaly po roce 2010 a které samy sebe považují za „bezpoplatkové“, snižují své ztráty. Jde jim to ale pomalu, právě kvůli absenci tradičního zdroje příjmů bankovních domů – poplatků.
Byznys českých bank stojí především na příjmech z půjček a poplatků. Půjčky řadě malých bank nefungují tak, jak by si přály – nejhůře jsou na tom Air Bank a Zuno, které zatím nenabízejí hypotéky –, a poplatky si zakázaly.
Air Bank ze skupiny PPF loni prodělala 80 milionů korun, o rok dříve skončila ve ztrátě 340 milionů. Banka měla ke konci loňského roku na spotřebitelských úvěrech rozpůjčováno jen tři miliardy korun, od klientů na lákadlo vysokého úročení přitom vybrala téměř 44 miliard. Zelený finanční dům je velmi tajemný v informacích, kde tak dobře zhodnocuje vklady svých klientů. „Především jde o výsledek pokračujících bezpečných investic na českém i zahraničním dluhopisovém trhu a v rámci skupiny PPF,“ odpověděl mluvčí banky Vladimír Komjati. Banka již dříve přiznala, že kupuje dluhopisy ruských firem a financuje další aktivity v rámci skupiny.
Equa bank loni prodělala 395 milionů korun, o 11 procent méně než předloni. Equa bank má výhodu v tom, že poskytuje hypotéky, a je tak schopna vklady jednodušeji rozpůjčovat.
Podíl úvěrů ke vkladům u ní dosahuje 80 procent. Zatímco u Air Bank je to jen sedm procent a u Zuna 3,75 procenta. To znamená, že jen 3,75 koruny z každé stokoruny, kterou si v bance klienti uložili, dokázala banka půjčit dále klientům. Právě na rozdílu vypláceného úroku za vklady a inkasovaného úroku za úvěry přitom banky vydělávají.
Zuno zatím výsledky nezveřejnilo. Auditoři na nich údajně pracují a budou na konci května. V roce 2012 rakouská banka Zuno, která zastřešuje aktivity české a slovenské pobočky, prodělala 33,2 milionu eur (přes 911 milionů korun). Pro srovnání mBank, která má před ostatními náskok, protože na trh vstoupila už na podzim roku 2007, loni vydělala 250 milionů korun.