Menu Zavřít

Nové čtení o starém Egyptě - Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce

1. 3. 2010
Autor: Euro.cz

Kniha Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce je zasvěcena historickému, uměleckému a duchovnímu odkazu starověkého Egypta.

Prostřednictvím chronologicky uspořádaného textu, který se opírá nejen o nejnovější poznatky z archeologických výzkumů a prací renomovaných archeologů a badatelů, jsou v něm osvětlovány hlavní historické události, kulturní a společenské procesy a náboženská (magická a duchovní) přesvědčení, která ovlivňovala vývoj a rozkvět egyptské civilizace jako takové. Kniha začíná rozborem Egypta jako posvátného metafyzického území a pokračuje kosmogonií, jak ji chápali kněží v Héliopoli (Onu). Předdynastickým obdobím, v němž byly položeny základy egyptského státu, se zabývá kniha na základě seznamů králů podle egyptského kněze Manetha. Duchovní cesta byla ve starověkém Egyptě pojmem vyhrazeným pouze pro faraona, jeho rodinu a kněžskou elitu. Pojem ka, ba a ach značí jednotlivé spirituální etapy, které měly spojitost s iniciacemi s určitými božskými aspekty. Náboženství jako takové bylo pojmem, který staří Egypťané neznali. Znali pouze pojem heka =magie, které zahrnovaly i určité magické praktiky. Předamarnské období je spojeno s postavou velkého faraona Amenhotepa III. a jeho maželky, královny Teje, Achnatonovými rodiči, jejichž víra jej poznamenala na celý život.

bitcoin_skoleni

Kdo byl Achnaton? Dodnes byla více známá jeho manželka, krásná královna Nefertiti, jejíž nádherná busta je hlavním lákadlem berlínského Egyptského muzea. Kniha odkrývá tuto tajemnou postavu z úsvitu egyptských dějin. Jedněmi je Achnaton nazýván revolucionář, heretik, druhými výjimečný faraon, humanista a pacifista či bytost s Kristovým vědomím. Někteří badatelé jej spojují i s Mojžíšem. Byl to panovník, který zavrhl celý pantheon bohů a uctíval boha jediného, Atona, sluneční disk, Slunce samé. Dle mnohých zakladatel monoteismu. Zakladatel nového stylu ve výtvarném umění, realistickém umění, které je dodnes nazýváno jako amarnské. K slávě svého boha Atona založil nové sídelní město uprostřed Egypta a dal mu název Achetaton (Atonův obzor). Dnešní arabský název zní Tell el-Amarna, zkráceně Amarna.

Kniha dává do souvislostí veškeré dostupné i nové informace, týkající se jak Achnatona, tak i jeho manželky Nefertiti, která se stala v určitém období faraonem spoluvládcem. „Achnaton přišel s náboženstvím světla a lásky a hlásal stejné myšlenky jako o několik století později Kristus. Vyznával humánní politiku, spíše než o válečné výboje usiloval o mírové smlouvy a nejvyšším bohem stanovil sluneční kotouč, který nazval Atonem, čímž položil, dle mnohých historiků, základ monoteismu. I to vedlo už Sigmunda Freuda k domněnce, že Achnaton se musel znát s Mojžíšem, který mohl být veleknězem v jednom z chrámů zasvěcených Atonovi - Slunci,“ vysvětluje autor knihy. Srozumitelný výklad je doplněn fascinujícími fotografiemi, díky nimž může čtenář obdivovat více i méně dochované egyptské památky v jejich velkolepé kráse a zejména natolik přitažlivé „amarnské“ období vlády faraonů Achnatona a Nefertiti, jejichž poklad je dneska znám spíše z podkladů odkryté hrobky Achnatonova syna Tutanchamona.

  • Našli jste v článku chybu?