Menu Zavřít

Nové minimum: hypoteční sazby mírně klesly na 1,77 procenta

21. 12. 2016
Autor: čtk

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu klesla na nové minimum 1,77 procenta. V říjnu činila 1,80 procenta. Zájem o hypotéky byl rekordní. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v Česku bez ohledu na dobu fixace.

Další pokles úrokových sazeb a změny v hypotékách přilákaly do bank rekordní počty klientů. Lidé si v listopadu pořídili 14 386 hypotečních úvěrů, což je v meziměsíčním srovnání o 4902 hypoték více. V objemu úvěrů držel dosavadní rekord červen 2016, kdy objemy hypoték přesáhly 23,77 miliardy Kč. Letos v listopadu si lidé sjednali hypoteční úvěry za 29,68 miliardy Kč, což je o 10,9 miliardy více než v říjnu.

Vývoj úrokové sazby u hypoték v Česku

 Hypoindex listopad 2016

Zdroj: Fincentrum

„V posledním měsíci před účinností zákona o spotřebitelském úvěru jsme se dočkali historicky nejvyšších objemů a nejnižších průměrných úrokových sazeb, které pravděpodobně nebudou hned tak překonány,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Výrazné komplikace při sjednávání hypoték v režimu nového zákona o spotřebitelském úvěru nečeká. Banky si některé novinky odzkoušely v předstihu a plynule přešly na nové podmínky. Prosincové objemy tak nebudou slabší proto, že by banky měly procesní problémy se sjednáváním úvěrů, ale spíše kvůli nižší poptávce po úvěrech. Klienti jsou předzásobeni z listopadu, dodal Rajdl.


O situaci na trhu s nemovitostmi čtěte více:

Ceny bytů v Česku vzrostly od začátku roku 2015 o pětinu

Bytů je dost. K vysokým cenám není důvod, tvrdí zástupci města

ilustrační foto


Hypoindex by se měl v prosinci vrátit nad dvě procenta, odhadl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. V lednu očekává nárůst až ke 2,3 procenta. „Podle mého názoru tak začíná období růstu sazeb, které nebude dáno pouze novou regulací hypoték v Česku, ale především utahováním měnové politiky americké centrální banky Fed a Evropské centrální banky,“ řekl. V roce 2017 čeká index nad třemi procenty. Růst úrokových sazeb může podle něj ohrozit i ceny na realitním trhu.


Chcete hypotéku? Spočítejte si ji zde.


„Lidé si zřejmě uvědomují, že od příštího roku začne docházet k postupnému nárůstu úrokových sazeb. Půjčují si proto na bydlení za co nejvýhodnějších podmínek,“ uvedl výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín. S levnými hypotékami a vysokou poptávkou po bydlení je však spojen růst cen. Průměrná cena bytu v Česku vzrostla za poslední rok o devět procent, připomněl.

Velké banky zvyšují sazby hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Česká spořitelna zvýší od ledna 2017 úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací. Komerční banka zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů v listopadu o asi 0,5 bodu. Hypoteční banka od 1. prosince zvýšila úrokové sazby u sedmi a desetiletých fixací o 0,3 bodu. Sazby zvedly také Raiffeisenbank, Sberbank či UniCredit Bank.


Ceny starších bytů šly nahoru. Čtěte o tom:

Ceny starších bytů v průměru vzrostly téměř o desetinu


Zdražování zdrojů na mezibankovním trhu nastává v době, kdy vstupuje v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, jež v důsledku zvyšuje nákladnost poskytování hypoték, a kdy Česká národní banka činí kroky k ochlazení úvěrování na nemovitostním trhu, upozornil analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Už letos v říjnu přitom ČNB omezila poskytování takzvaných stoprocentních hypoték. „Doba, kdy se průměrná sazba hypoték v ČR pohybovala pod úrovní dvou procent, vezme rychle za své. Zdražování hypoték ale bude jen mírné a pozvolné,“ podotkl.

MM25_AI

Od prosince spotřebitelé mohou například splatit část dluhů z úvěrů vesměs kdykoliv bez sankcí, omezily se i sankce za pozdní splátky. Zákon také zvýšil odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

Přečtěte si, jak se v Česku letos stavělo:

V Česku ubylo nových staveb, meziročně o téměř třicet procent Staveniště v Praze (ilustrační foto)


  • Našli jste v článku chybu?