Menu Zavřít

Nové námluvy v Babicích

3. 11. 2006
Autor: Euro.cz

Když přijde seriózní zájemce, prodej firmy nevylučuji, říká majitel Leoš Novotný

V únoru příštího roku to bude už pět let, co týdeník EURO napsal, že firma Hamé, zastřešující největší konzervárenskou skupinu v republice, možná změní majitele. Do společnosti s ryze českým kapitálem měl vstoupit zahraniční strategický partner, který by prosperujícímu potravinářskému podniku pomohl otevřít cestu na další zahraniční trhy (EURO 6/2002). Celá transakce, při níž jako poradce asistovala firma Deloitte & Touche, však byla po roce odpískána a odložena na neurčito. Čeští vlastníci se s potenciálními investory nedohodli. Zdá se, že nyní se celý scénář opakuje, dokonce je u toho opět firma Deloitte, která zhruba před dvěma měsíci vyhrála tendr na poradce. Za přitažlivou moravskou nevěstou s červeným medvědem v erbu znovu přijíždějí ženiši. Dostanou zase košem, či tentokrát skončí námluvy veselkou?

Zatím jen „poplašná zpráva“.

V minulých dnech se dokonce po trhu rozšířila „zaručená“ informace, že firma Hamé již majitele změnila. Nakonec se ukázalo, že to tak horké není, ale jednání každopádně probíhají. „Nic prodáno není,“ ujišťuje Leoš Novotný, většinový majitel, generální ředitel a předseda představenstva Hamé. „Skutečnost je taková, že teď mám v hledáčku asi tři firmy – jednu českou, jednu ze Slovenska a jednu ze vzdálenějšího zahraničí –, s nimiž o možném kapitálovém vstupu již nějaký pátek komunikuji. Ovšem není to tak, že bych já cíleně vyhledával kupce. Poradce jsem si vybral, jelikož chci, aby ten poměrně značný zájem ze strany strategických i finančních investorů přefiltrovali skuteční profesionálové a případně mi doporučili, zda na nabídku kývnout, či nikoliv,“ uvádí Novotný. Připouští, že kdyby přišel seriózní kupec s dostatečným kapitálem, o odprodeji akcií bude vážně uvažovat.

MM25_AI

Bonduelle a Podravka?

Kdo všechno by o Hamé - podnik se čtyřmiliardovým obratem - mohl mít zájem? Pokud jde o zahraniční firmy, hovoří se například o francouzském koncernu Bonduelle, největším zpracovateli zeleniny v Evropě. V tomto případě je však třeba poznamenat, že Hamé sice též zpracovává zeleninu, ale není to zdaleka jediná náplň její výrobní činnosti. To jedině že by se firma prodávala po částech - zvlášť maso, zvlášť ovoce a zelenina. Zájem o Hamé by podle některých pozorovatelů mohla mít i chorvatská skupina Podravka, které již v Česku od roku 2002 patří potravinářská firma Lagris. Co se týče domácích investorů, kromě dravého finančního kapitálu by mohly o koupi usilovat především velké potravinářské skupiny, jako jsou Agrofert, Agropol či Agrotrade. Jde však o čirou spekulaci, nic tomu zatím nenasvědčuje. „My se o to určitě nezajímáme. Mezi námi a Hamé neexistují žádné synergie,“ reagoval na otázku týdeníku EURO Andrej Babiš, majitel skupiny Agropol, která má za sebou již celou řadu akvizic v oblasti potravinářského průmyslu.

Konzervárenský tygr Společnost Hamé se sídlem v Babicích u Uherského Hradiště a generálním ředitelstvím v nedalekých Kunovicích se v několika svých moravských závodech zabývá výrobou trvanlivých i chlazených potravin. Ve svém portfoliu má kečupy, paštiky, masové konzervy, hotová jídla, zeleninové výrobky, ovocné směsi, džemy, kompoty, kojeneckou stravu, bagety. Zhruba třetina produkce směřuje na export. Firma vyváží na Slovensko, do Ruska, Polska, Rumunska, Maďarska, na Ukrajinu i do dalších zemí. V Rusku a Rumunsku má i své výrobní závody. Výborné kontakty ve východní Evropě mohou být tím, co přitahuje západní investory. Loni firma dosáhla obratu bezmála čtyři miliardy korun. Na počátku podnikatelského vzestupu Hamé byla úspěšná privatizace konzervárny Biofruct v Babicích, jednoho z osmi závodů někdejších státních Slováckých konzerváren. Šlo o přímý prodej předem určeným zájemcům. Následoval kontinuální růst a řada akvizic. Posledními v řadě byla letošní koupě výrobců baget Bapa a Made. Údajně se chystají další akvizice. Jaká je akcionářská struktura Hamé, není přesně známo. Je zřejmé, že šéf firmy Leoš Novotný má v podniku jako vlastník rozhodující slovo. Z neoficiálních zpráv vyplývá, že určitý podíl by měli držet i Novotného kolegové z vedení firmy, Radim Hlaváček a Martin Nuhlíček.

  • Našli jste v článku chybu?