Menu Zavřít

Nové obrněnce pro chemiky: Obrana nakoupí 80 aut za pět miliard

30. 8. 2018
Autor: VVÚ, s.p.

Státní podnik Vojenský výzkumný ústav dodá armádě 80 speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco za více než pět miliard korun. Zástupci ministerstva a firmy dnes podepsali smlouvu.

Vozidla jsou určena pro chemické specialisty. Sloužit budou k zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek, k odběru a zpracování vzorků nebo k odesílání zjištěných informací.

Smlouvu podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval a ředitel Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Pavel Čuda.

„Jednou z mých hlavních priorit je modernizace armádní techniky. Nová lehká obrněná vozidla zvýší schopnosti našich chemiků, kteří jsou po právu považováni nejen v Severoatlantické alianci za jedny z nejlepších ve svém oboru,“ uvedl k zakázce ministr obrany Lubomír Metnar.

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany získá dva typy lehkých obrněných vozidel s označením S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II. Dodá je VVÚ, který podle Zechmeisterové vyvinul jejich prototypy v roce 2014. Vyrobeny byly na podvozku Iveco.


O problémech kolem armádních zakázek čtěte:

Těžká hodina paní Karly. Vyšetřování miliardových zbrojních kontraktů odhalilo pnutí uvnitř hnutí ANO

 Karla Šlechtová


Vláda byla o zakázce informována v červenci 2017. Ministerstvo obrany za vozidla zaplatí 5,111 miliardy korun s DPH, vojáci je dostanou v letech 2020 až 2022.

Loni v září představili chemici prototyp vozu při slavnostním nástupu před libereckou radnicí. Oproti současným průzkumným vozům má na vyšší úrovni přístrojové vybavení i detekční prostředky. Přístroje rozpoznají nejen bojové látky, ale využít je lze například i k měření průmyslových škodlivin. Většina měření se dělá automaticky, navíc pro měření venku může posádka v rizikových místech vyslat speciálního robota.

Nový typ poskytuje v zamořeném území také lepší ochranu posádce, kabina se dá hermeticky uzavřít. Součástí vybavení průzkumného vozu je kamera pro noční vidění, k obraně slouží kulomet nebo dýmovnice. Zbraňovou stanici může posádka ovládat dálkově z kabiny. „Nesmím pominout pancéřovou ochranu osádky, jak proti projektilům, tak zemním výbuchům,“ řekl tehdy velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci Karel Navrátil.

Dále čtěte:

MM25_AI

Obcházení zákona? Strnadova Tatra prověrku nemá, tak obrněnce dodá jiná jeho firma

Stoprocentně letos. Metnar chce izraelské radary

Výcvikové středisko pro vojáky v Doupově? Až po roce 2025

Nový pluk? Armáda chce stovku bojových vozidel

Přečtěte si komentář:

Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

Ondřej Stratilík


  • Našli jste v článku chybu?