Nový zákoník práce, účinný od letošního roku, zkomplikoval počítání zkušební doby. Jak máme nyní ony zákonem stanovené tři měsíce počítat? Končí zkušební doba začínající 1. ledna tak jako dosud 31. března, nebo až 1. dubna?
Brabcová, Přerov
Rozpačitá formulace v novém zákoníku práce o tom, že zkušební doba „nesmí být delší než tři měsíce po sobě jdoucí po dni vzniku pracovního poměru“, vyvolává v praxi pochybnosti o tom, kdy vlastně zkušební doba začíná běžet. Zda ode dne vzniku pracovního poměru (jak tomu bylo dříve a jak to odpovídá logice věci), nebo až „po dni vzniku pracovního poměru“, tedy od jeho druhého dne trvání.
V případě zkušební doby se dříve jednalo o dobu, nikoliv o lhůtu. Jestliže tedy například pracovní poměr vznikl 4. září 2006 a v pracovní smlouvě byla sjednána zkušební doba tři měsíce, posledním dnem zkušební doby byl 3. prosinec, nikoliv 4. prosinec 2006.
Nová pracovněprávní úprava počítání času odkazuje na občanský zákoník. Je tedy třeba vyjít z nového vymezení pojmu „lhůta“, ačkoliv zákoník práce stále používá pojmu zkušební „doba“. Jestliže tedy pracovní poměr vznikl například 2. ledna 2007 a byla sjednána zkušební doba tři měsíce, posledním dnem zkušební doby byl 2. duben 2007 (respektive 3. duben 2007, jestliže připustíme výklad, že zkušební doba nezačala plynout již 2. ledna, nýbrž až 3. ledna 2007).
V pracovních smlouvách se v praxi nejčastěji objevuje zhruba tento text: „Zkušební doba se sjednává na dobu tří měsíců.“ Z toho pak vznikají výkladové problémy a nejasnosti ohledně správného počítání. Proto doporučuji jednak, aby zkušební doba byla sjednávána zcela konkrétně, například „od 1. listopadu 2007 do 31. ledna 2008“, a jednak, aby účastníci pracovního poměru, jsou-li rozhodnuti rozvázat pracovní poměr zrušením ve zkušební době, s takovým ukončením pracovního poměru neotáleli a nenechávali jej až na závěrečné dny nebo dokonce na poslední den zkušební doby, jehož určení pak může být předmětem sporu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Popsané nedostatky nové právní úpravy by měla odstranit budoucí takzvaná technická novela zákoníku práce.
Richard W. Fetter právník