ZDRAVOTNICTVÍ Zatím sice není jasné, kolik peněz se bude moci napřesrok utratit ve zdravotnictví, již se ale rýsuje, jak by měla být hrazena akutní péče v nemocnicích. Platby za ni mají od příštího roku plně přejít na princip: za stejnou diagnózu rovná úhrada všem.
„Peníze se mají odvíjet od toho, jakou péči nemocnice poskytují, nikoli od toho, jak velký mají barák,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.
Jednotná sazba by ale měla být modifikována druhem léčby. „Oceněna by měla být finančně náročná centrová péče, a to ve všech zdravotnických zařízeních, která ji poskytují,“ upřesňuje náměstek. V centrech se soustředí superspecializovaná léčba, kupříkladu onkologická, traumatologická, kožní, revmatologická, hematologická či kardiologická.
Přestože se po rovnosti v odměňování za zdravotní služby volá již mnoho let, zdaleka ne všichni účastníci trhu budou nadšeni. Potíže s hospodařením mohou mít například fakultní nemocnice se svou vysokou režií, ale i některé menší nemocnice, které si historicky dokázaly vyjednat vyšší úhrady. Naopak jejich konkurentky, které za srovnatelnou operaci žlučníku dostávaly výrazně méně peněz, budou z principu rovnosti profitovat.
Stejně tak nebudou nadšené z přechodu některé menší zdravotní pojišťovny, které nemocnicím platí méně než lídr trhu. A ty z nich, jež nemají žádné rezervy z tučnějších let, by mohl přechod na jednotnou sazbu uvrhnout do problémů s bilancí.
Zároveň začne od ledna platit nový sazebník zdravotních výkonů. V hantýrce ministerstva se mu říká „kultivovaný“, protože by měl nastavit spravedlivější platby za zdravotnickou péči, aby odpovídaly skutečně vynaloženým personálním, materiálovým a přístrojovým nákladům. „Dosud bylo novelizováno zhruba 80 procent odborností a 70 procent výkonů, hlavně interních, všeobecných a diagnostických. Sazebník pro chirurgické výkony vstoupí v platnost až od počátku roku 2015,“ vysvětlil Nosek.
Zdravotnický systém by mohl příští rok posílit o 5,6 miliardy korun, pokud by byly schváleny vyšší odvody za státní pojištěnce místo dnešních 723 korun na rovných osm stovek. Návrh by měla tento týden schvalovat vláda. Další zdroje by mohl přinést odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven v pětimiliardové výši.