Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v účinnost dříve než v roce 2022. Uvedla to po dnešní schůzce s občanskou platformou Rekonstrukce státu. Pokud to půjde, může být podle ní zákon účinný už od příštího roku. Ministryně zopakovala, že jí nejde o ukončení činnosti stávajících funkcionářů státních zastupitelství.
Za záměr navrhnout účinnost novely až od roku 2022 kritizovala Benešovou opozice. Podle kritiků by to reálně znamenalo, že nynější kabinet by mohl vedoucí státní zástupce snáz vyměnit. Ministryně se bránila, že naopak chtěla odvrátit podezření, že se snaží odvolat vedoucí státní zástupce co nejdříve.
Benešová dnes také hájila navrženou podobu výběrového řízení na vedoucí státní zástupce. Popřela, že by ministerstvo mělo ve výběrové komisi převahu tím, že ministr vybírá tři její členy z pěti. Upozornila na to, že vedle dvou státních zástupců a dvou zástupců ministerstva bude v komisi nezávislý soudce. Ministryně uvedla, že v případě konkurzu na nejvyššího státního zástupce by o nominování tohoto soudce požádala Nejvyšší soud.
Souhlasíte se zeštíhlením justiční soustavy podle návrhu Marie Benešové?
Ministerstvo poslalo návrh do připomínkového řízení ve čtvrtek. Novela mění proces jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a stanoví délku jejich funkčního období na sedm let. Vlastní podobu novely připravili i opoziční poslanci Pirátů, ODS a lidovců.
S Rekonstrukcí státu dnes ministryně řešila také problematiku zveřejňování rozsudků. Uvedla, že se mu nebrání. „Termín nebyl dán, ale chtěla bych to spustit příští rok,“ řekla. Projekt podle ministryně zřejmě bude narážet na nedostatek peněz.
Čtěte komentář: Letná 2.0: občanská společnost s technologiemi v zádech
Čtěte také: