Menu Zavřít

Novela o zbraních prošla Sněmovnou. Populismus, namítají kritici

12. 4. 2017
Autor: Michael Tomeš/E15

Majitelé legálně držených zbraní by mohli dostat právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Předpokládá to poslanecký návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, který po dnešním úvodním kole Sněmovna poslala k projednání do ústavně-právního výboru a do bezpečnostního výboru. Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu. Aby platila, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.

Motivem pro sepsání novely byla i změna evropské směrnice, která vlastnictví zbraní zpřísní. Česko proti ní chystá žalobu. Předloha je podle zástupce předkladatelů Romana Váni (ČSSD) signálem, že Česko legálním držitelům zbraní důvěřuje a nehodlá je odzbrojit. „Cílem je udržet všechny zbraně v legální sféře,“ zdůraznil.

Další ze spoluautorek Jana Černochová (ODS) označila za nesmysly informace, že díky předloze by vznikaly nekontrolované domobrany nebo že lidé budou brát spravedlnost do svých rukou. Podle Zdeňka Ondráčka (KSČM) je navrhovaný zákon legální opatření, jak směrnici nezačlenit do českých zákonů.

Kalousek: Populismus a nesmysl

Za předvolební populismus pokládá návrh předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, byť tato strana podle něho s evropskou směrnicí nesouhlasí. Za nesmyslné označil Kalousek tvrzení, že evropský předpis je odzbrojovací. „Zasahovat kvůli tomu do ústavy je nesmysl ještě větší,“ řekl. Souhlasili s ním například ministr obrany Martin Stropnický a Ivan Pilný (oba ANO). „Pokud chce někdo bránit republiky, máme aktivní zálohy. Zákon je zbytečný,“ uvedl Pilný. Stropnický chce záležitost řešit brannými spolky.


Přečtěte si k tématu komentář:

Vnitro nás má za pitomce. Takže nám rozdá na obranu pistole

 Petr Holec


Ke kritikům se přidal Ivan Gabal (KDU-ČSL). „Máme ohýbat českou ústavu kvůli tomu, že chceme podlézt laťku jedné evropské směrnice?,“ tázal se.

Cílem novely, jak píší autoři z řad ČSSD, ANO, KSČM a ODS, není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Lidé by mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu, než mohou být uloženy všem. Česko by výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování jeho bezpečnosti.

Zbraň jako ústavní právo

Ústavní předloha konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Podmínky a omezení tohoto práva může přinést běžný zákon, „je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům“.


Česko se brání evropské směrnici o zbraních. Čtěte:

Vláda se připravuje na žalobu proti evropské směrnici o zbraních

Europarlament schválil zpřísňující směrnici o zbraních. Navzdory výhradám Česka

Evropská směrnice o zpřísnění držení zbraní zřejmě projde. Česko nemá spojence

 Strach je nejlepší byznys, AK-47 na zdi, euro 22

MM25_AI


Předkladatelé zdůrazňují, že novela nevybízí k hromadnému ozbrojování občanů a ani nemá vést ke zvýšení počtu případů reálného použití zbraně. Stát by se předlohou podle nich přihlásil ke spolupráci s legálními držiteli zbraní. Za příklad dávají autoři mimo jiné obranu proti teroristům.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by platit nepřestaly. Z důvodové zprávy vyplývá, že v budoucnu by Česko mělo dvě zákonné úpravy držení zbraní. Jeden zákon by se týkal zbraní například pro lov, sport, sběratelství a čistě soukromé využití, jenž by celkově přejímal evropskou směrnici. Druhý zákon by navazoval na nynější úpravu ústavního zákona a zakotvil by práva a povinnosti osob v nabývání, držení a nošení pro potřeby a výkon státní správy. Projednávání předlohy vyvolalo zájem veřejnosti. Z galerie pro hosty sledovalo více než dvouhodinovou debatu pět desítek lidí.


  • Našli jste v článku chybu?