Mezi nejvýraznější změny připravované novely Obchodního zákoníku, která nabyde účinnosti dne 1. ledna 2012, patří úprava tzv. souběhu funkcí, novinky týkajících se obchodního rejstříku, omezení práva na náhradu škody před jejím vznikem a mimo jiné i nové požadavky na sídlo podnikatele.
Foto: Profimedia.cz
Významnou změnou Obchodního zákoníku bude opatření, které má státu napomoci v postupu proti společnostem, které mají na určitém místě nahlášeno své oficiální místo, ale trvale sídlí na jiném místě či v jiném městě.
Od 1. ledna 2012 bude muset podnikatel doložit právní důvod k užívání prostor zapsaných v obchodním rejstříku jako jeho sídlo, a to po celou dobu, co jsou tyto prostory jako sídlo v rejstříku zapsány. Tedy jednoduše řečeno musí doložit, zda toto sídlo vlastní, nebo zda ho má pouze v pronájmu. „Doložením právního důvodu užívání sídla se rozumí například prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu či nebytového prostoru, že s umístěním sídla souhlasí. Podpisy na takovém prohlášení pak musí být samozřejmě úředně ověřené,“ uvádí Jana Babůrková ze společnosti SMART Companies, která se zabývá zakládáním a prodejem firem na klíč.
Novela Obchodního zákoníku také upravuje informace povinně zveřejňované v obchodním rejstříku. Nově nebude ve veřejně dostupné části rejstříku zobrazováno rodné číslo fyzických osob. Pokud se ovšem jedná například o společenskou smlouvu a jí podobným listinám, které se zakládají do sbírky listin a obsahují rodné číslo, pak se tyto listiny zpřístupňují včetně rodného čísla. „Pokud podnikatelé nechtějí zpřístupňovat rodná čísla svých společníků, musí je odstranit z příslušných dokumentů zakládaných do sbírky listin. S tímto je i odstraněna povinnost ukládat do sbírky listin podpisové vzory. Rejstříkový soud tak bude od 1. ledna povinen odstranit podpisové vzory na žádost osob, kterých se daná věc týká,“ uzavírá Jana Babůrková ze společnosti SMART Companies.