Novela telekomunikačního zákona, která by měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytvořit tlak na pokles cen mobilních dat, míří do Sněmovny. Na dnešním jednání ji podpořila vláda. Předpis by měl víc chránit spotřebitele, zvýšit pravomoci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a také zajistit přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Operátoři tvrdí, že novela ceny jejich zákazníkům nesníží.
Politické strany se minulý týden dohodly na tom, že projednání návrhu ve Sněmovně zkrátí tak, aby změna mohla projít legislativním procesem před koncem volebního období. Schůzku zástupců stran sezval Sobotka, který je od března pověřen vedením ministerstva průmyslu a obchodu. Ve funkci ministra předtím skončil Jan Mládek (ČSSD), kterému Sobotka vyčítal právě postup v otázce cen mobilních dat.
Novela telekomunikačního zákona zkracuje čas na změnu operátora ze 42 na deset dní a zvyšuje pokuty udělované operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Dosud se tak dělo jen při zhoršení podmínek smlouvy.
Přečtěte si o politické rošádě, kterou debata ohledně mobilních tarifů v Česku vyvolala:
Ministr průmyslu Mládek končí. Premiér prý podlehl Babišově kampani
Zvláštní pozadí Mládkova pádu
Z návrhu mělo naopak na doporučení legislativní rady vlády vypadnout ustanovení o možnosti poskytovat klientům jen takové slevy, které by měly firmy dopředu zahrnuté v ceníku. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr Mládek.
Novela také technicky upravuje přechod digitálního televizního vysílání DVB-T na nový standard DVB-T2, ke kterému by mělo dojít v únoru 2021. Zakotvuje pravidla fungování tzv. přechodových sítí nebo jejich financování.
Z telekomunikací dále čtěte: