Menu Zavřít

Novodobá Hedvábná stezka hýbá globální ekonomikou

29. 9. 2011
Autor: profit

Začátek nového tisíciletí je spojen s obnovou významného obchodního spojení mezi Čínou na jedné straně a Latinskou Amerikou, Afrikou, Středním východem a Jihovýchodní Asií na straně druhé.

 

Foto: Profimedia.cz

Obchodní cesty Z jihu na jih nejsou propojeny pouze po souši či moři, ale především elektronicky, novodobou online Hedvábnou stezkou. Díky tomuto systematickému propojení se celkový obchod v příštích 40 letech mezi rozvíjejícími zeměmi v těchto regionech zvýší až desetinásobně.

Mnohé systémové bariéry, které doposud bránily jednotlivým státům ve vzájemné ekonomické spolupráci a rozvoji, jsou překonány. Také politické restrikce, zvláštní exportní sazby, cla a omezení se postupně daří odstraňovat a objevuje se dosud nevyužitý potenciál jednotlivých zemí.

Základní fakta

V prosinci 2010 podepsal čínský premiér Wen obchodní dohody s Indií ve výši 16 miliard amerických dolarů, přičemž během podobného setkání s Barackem Obamou byly podepsány kontrakty v hodnotě pouhých 10 miliard amerických dolarů

42 % pracovní síly ve Spojených arabských emirátech je z Indie nebo z Pákistánu

V roce 2009 získala Jižní Korea velkou zakázku od Spojených arabských emirátů na výstavbu jaderných elektráren v Perském zálivu

Čínské a indické automobily kladou důraz na funkčnost a nízkou cenu, mimo jiné jsou lehčí a konstrukčně jednodušší než jejich západní konkurence

Vznikají dohody mezi Čínou a zeměmi Latinské Ameriky, kdy oba regiony pracují na odstranění bariér, které stojí v cestě rozšíření vzájemné ekonomické spolupráce

Ekonomiky Asie, Středního východu a Jižní Ameriky jsou pro mnohé evropské podniky včetně České republiky velice atraktivní a jejich růstový potenciál není zdaleka vyčerpán,“ uvádí Tomáš Nymburský, ředitel exportních finančních služeb HSBC Bank plc - pobočka Praha. „Čeští exportéři již na těchto trzích podnikají a další je budou v brzké době jistě následovat - rozvíjející se trhy nabízejí pestrou paletu obchodních příležitostí.“

MM25_AI

Na nedávno uskutečněném strojírenském veletrhu v brazilském Sao Paulu vystavovalo i několik českých firem, které již buď na jihoamerickém trhu působí, nebo mají v úmyslu na něj expandovat. Brazílie letos obsadila 14. příčku v oblasti světové strojírenské výroby s prodejem více než 2,8 miliardy amerických dolarů za rok, přičemž 40 % tvoří domácí produkce a 60 % zahraniční dovoz z celého světa včetně České republiky.

 „Očekáváme, že růst strojírenského trhu bude v Brazílii i nadále pokračovat,“ dodává Tomáš Nymburský. „Nejen v Brazílii, ale i v dalších latinskoamerických zemích jsou v posledních letech realizovány ohromné investice do dopravní infrastruktury a energetiky, kdy jsou exportérům z celého světa vytvářeny adekvátní podmínky pro jejich působení na místním trhu.“

  • Našli jste v článku chybu?