Menu Zavřít

Nový projekt Centrepoint Verne: datové centrum u Chomutova

16. 7. 2016
Autor: Microsoft

Pilotní projekt společnosti Centrepoint Verne vznikne podle generálního ředitele Johna Stottera u Chomutova.

Evropská komise letos vyčlenila 50 miliard eur z veřejných i soukromých zdrojů na rozvoj mobilních sítí 5G, technologií velkých dat, bezpečnosti, cloudu a především internetu věcí. Za zkratkou IoT (Internet of Things, česky internet věcí) se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě. Právě internet věcí nyní zažívá obrovský boom.

Celosvětově by se příjmy z IoT do roku 2020 mohly podle odhadů více než zdvojnásobit – ze současných 700 milionů na 1,5 miliardy dolarů. Nevyhnutelnou podmínkou k tomu, aby IoT mohl spolehlivě fungovat, je uskladnění velkého množství dat, která jsou generována při oboustranném toku informací z aplikací do jednotlivých koncových zařízení.

Poskytování big data storage, cloudů pro IoT, na míru šitých datových center pro střední a velké firmy, si klade za cíl také zcela nový projekt Data Hub Verne společnosti Centrepoint Verne, která je vlastníkem Centrepoint Verne Industrial Parku v severních Čechách. Podle slov Johna Stottera, generálního ředitele společnosti Centrepoint Verne, chce firma právě v zóně u Chomutova umístit své pilotní datové centrum, na nějž zažádala o dotaci z evropského operačního programu OPPIK.

Proč jste se rozhodli investovat do výstavby datového centra Data Hub Verne v severních Čechách?

Už jsme vlastníky tamního průmyslového areálu, zvažovali jsme nejlepší varianty rozvoje a je patrné, že tato lokalita nabízí vynikající možnosti pro naplnění budoucí poptávky po datových centrech. Nechali jsme si udělat nezávislé zhodnocení lokality z hlediska bezpečnosti, energetiky a propojení optickými kabely. Hodnocení bylo velmi pozitivní, což si nyní ověřujeme naším vlastním pilotním datovým centrem s výkonem pět megawattů.

Jaké příležitosti podle vás prudce rostoucí trh internetu věcí nabízí českým podnikatelům?

Česko je dobře geograficky umístěno v centru Evropy a po demografické stránce má velmi dobře vzdělanou populaci se silnými IT schopnostmi. Mnoho mezinárodních společností už přišlo do Česka a využily tento zdroj. Se správnou infrastrukturou by se Česko mohlo stát dobrou volbou.

Na čem kromě infrastruktury závisí, zda se Česká republika v příštích letech stane evropským šampionem v budování datových center?

Závisí to na tom, zda se bude věnovat tomu trhu. Je tady velká konkurence, ale je třeba se soustředit na to, co firmy vyžadují. Především jsou to IT schopnosti pracovníků, spolehlivé energetické zdroje a dobré propojení optickými kabely.

Přečtěte si o revoluční aplikaci:

Rentgen na mobilu. Aplikace hodlá zastoupit nemocnice

Rentgen, ilustrační foto (Zdroj: ČTK)

Google letos ohlásil zájem o výstavbu svého pátého evropského datového centra právě ve vašem průmyslovém parku u Chomutova. Jak se jednání vyvíjejí?

Zatím se neuskutečnily žádné formální debaty. Chceme zapojit všechny zainteresované strany, které by se chtěly na tom projektu podílet.

Jaké další investice chystáte v průmyslovém parku u Chomutova?

Když jsme koupili padesátihektarovou zónu Verne, rozhodli jsme se ji rozvíjet tak, abychom pomohli řešit vysokou nezaměstnanost v regionu. Přivedli jsme do ní společnost Draeger, která vyvíjí bezpečnostní vybavení a zaměstnává 150 lidí, a také společnost Benteler z automobilového průmyslu, která zaměstná 500 pracovníků. Nyní se zaměřujeme na rozvoj datových center na 25 hektarech. Chceme vybudovat regionální centrum služeb pro IT.

MM25_AI


Dále čtěte:

Vít Šubert: Drát je prostě drát


  • Našli jste v článku chybu?