Od února obohatí český trestní zákoník nová skutková podstata trestného činu maření spravedlnosti. Kriminalizuje předkládání padělaných nebo pozměněných důkazů při zahájení řízení před soudem nebo během něho. Trestnost se ale nebude týkat všech falešných důkazů. Trest odnětí svobody až na dvě léta hrozí jen tomu, kdo předloží nepravdivý věcný nebo listinný důkazní prostředek, který navíc musí mít podstatný význam pro rozhodnutí ve věci. Nový trestný čin tak míří třeba na falešné směnky, smlouvy nebo závěti.
Po účinnosti této novely by tak zcela jinak probíhal například spor o autorství loga hodinek Prim, který už dva roky vedou potomci výtvarníka Jiřího Rathouského a firma Elton ze skupiny zbrojaře Jaroslava Strnada. Právě v této kauze zaznělo obvinění z předkládání falešných důkazů, konkrétně klíčové listiny údajně dokazující autorství Rathouského. Po 1. únoru je možné pro takové jednání třeba ijen v civilním sporu zahájit úkony v trestním řízení, což může například spory o autorství značně protáhnout.
Návrh, který prosadila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, prošel loni ve sněmovně navzdory tomu, že se proti němu postavila část odborné veřejnosti. Obavy plynou především z omezení práva na obhajobu, kdy obviněný má možnost bránit se jakýmikoli prostředky, třeba i pomocí lži.
Kromě nové skutkové podstaty maření spravedlnosti přináší trestní zákoník i další změny. Ruší se například trestný čin podílnictví, jehož znaky nově pohlcuje legalizace výnosů z trestné činnosti. •