Menu Zavřít

Nový trumf v boji s koronou? Vědci z Brna vyvinuli test, který je spolehlivější než antigenní a rychlejší než PCR

12. 3. 2021
Autor: CEITEC
  • Výzkumníci z ústavu CEITEC přišli s prototypem testu, který odhalí přítomnost koronaviru i bez sofistikovaného laboratorního vybavení

  • Má být spolehlivější než antigenní testy, přičemž výsledek se pacient dozví zpravidla do 45 minut

  • Nová testovací sada by mohla nalézt praktické využití zejména ve školách a firmách


Je to více než rok, co se v Česku objevila nová forma nakažlivého onemocnění, které později dostalo název covid-19. Ani po 12 měsících se nám ho, bohužel, zkrotit nepodařilo. Rozhodně se však nedá říct, že bychom se o něm za tu dobu nic zajímavého nedozvěděli – ba naopak, víme toho už celkem dost. Právě tato zjištění využili vědci z výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně k vyvinutí zcela nového testu, který má oproti stávajícím metodám několik důležitých výhod.

Větší citlivost, žádné dlouhé čekání a také žádná laboratoř. Tak by se ve stručnosti daly charakterizovat hlavní přednosti nového LAMP testu. Zda je člověk pozitivní, či nikoliv, lze díky metodě izotermální amplifikace rozpoznat pouhým okem.

https://twitter.com/CEITEC_Brno/status/1369587222236848131

Podobně jako u PCR i některých druhů antigenních testů se i v tomto případě vzorek odebírá z pacientova nosohltanu pomocí tyčinky. Ta však následně neputuje do laboratoře, ale do předem připravené zkumavky. V ní se nachází reakční směs, která se vzápětí zahřeje na stálou teplotu 65 stupňů Celsia. V důsledku zahřátí se odebraný genetický materiál namnoží a jeho vlastnosti se tak stanou daleko lépe rozpoznatelné.

„V reakci dochází k barevné změně, díky tomu je výsledek odečitatelný pouhým okem,“ vysvětlil pro server iRozhlas.cz Filip Pardy, výzkumník, jenž se na vývoji nové testovací metody podílel. „Je tam citlivé barvivo. Když ta reakce proběhne úspěšně, tak dojde ke zbarvení z růžové do modré. Pracovník, který by test prováděl, by si ho položil na čistě bílou plochu pod bílé světlo a je schopen to odečíst celkem jednoznačně.“

Výsledek téměř na počkání

Přesností se LAMP test metodě PCR nevyrovná, pokud pacient nemá v těle vyšší množství viru. Pokud jde však o srovnání s testy antigenními, ty podle Pardyho strčí hravě do kapsy.

Ve prospěch slibného brněnského experimentu hovoří také rychlost. V případě standardního PCR testu se člověk dozví výsledek nejdříve po několika hodinách. U LAMP metody jej zná zhruba do 45 minut. Také cena stojí za povšimnutí. Přesnou částku sice Pardy neuvedl, naznačil však, že by měla být nižší než u PCR testů. Díky tomu by se LAMP test skvěle hodil například k testování žáků a studentů ve školách nebo firemních zaměstnanců. Vysloveně o samoobslužnou sadu se ovšem nejedná: „Máme postavený takový kufřík, do kterého se vejdou všechny věci, které k tomu potřebujete. Přesto je třeba, aby to dělal někdo, kdo má buď laboratorní praxi, nebo s tím má nějakou zkušenost. Takže to není samotestovací věc.“

Čeští vědci pracují na výrobě umělého masa. Má být etičtější a levnější než singapurské kuřecí, které se už prodává
Přečtěte si také:

Čeští vědci pracují na výrobě umělého masa. Má být etičtější a levnější než singapurské kuřecí, které se už prodává

O novou metodu vyvinutou institutem CEITEC se podle Pardyho aktuálně zajímají hned dvě různé firmy, které by ji chtěly v brzké budoucnosti dostat na trh. Kdo přesně by mohl licenci na výrobu jejich testovací sady získat, nicméně neuvedl.

FIN25

Peníze na vývoj koronavirového testu poskytla brněnskému ústavu před časem Technologická agentura ČR. Celková výše grantu dosáhla částky 1,7 milionu korun.

  • Našli jste v článku chybu?