Jaká je budoucnost tvarů a materiálů a jaké výrobky nám budou možná už zanedlouho sloužit? Na odpověď nemusíte mít křišťálovou kouli, stačí si zrekapitulovat nedávnou výstavu Nový (z)boží 2010, na níž se představily vítězné práce soutěže Národní cena za studentský design 2010.
Foto: Designcabinet.cz
Do letošního ročníku soutěže přihlásili studenti středních, vyšších odborných i vysokých škol celkem 170 projektů. Zájem o soutěž mezi mladými designéry rok od roku roste – loví tu totiž firmy, které dokáží zajímavé nápady zrealizovat. Zatímco v roce 2008 uvedly v život šest soutěžních produktů, před rokem už jich bylo o dva více. Letos se průmyslové realizace dočkalo celkem 27 návrhů. Představíme si ty nejzajímavější.
Tvor
Svítidlo, které s pomocí čidel neúnavně vyhledává nejtemnější místa prostoru. Nekonečné putování Tvora za světlem zaujalo porotu a Jindřich Vodička za svůj projekt dostal nejvyšší ocenění – Národní cenu za studentský design 2010. „Mým cílem bylo vnést digitální interaktivitu do designu tak, aby nově definovala smysl a funkci běžného předmětu. Postupně jsem se dopracoval k nápadu svítidla hledajícího tmu. Při testování prvních prototypů jsem si uvědomil jeho živočišný charakter, a proto jsem se rozhodl dát mu tvar připomínající živý organismus,“ říká o svém výrobku autor. Mozkem zařízení je Arduino – open-source platforma, na jejímž základě dokáže přístroj detekovat v prostoru tmu a do neosvětleného místa doputovat. Ten, koho by neustálé přejíždění v místnosti začalo znervózňovat, může zařízení zpomalit nebo úplně zastavit a nechat je pouze svítit.
Svítidlo obsahující několik výkonných LED diod napájí velký akumulátor, díky němuž může fungovat třeba celou noc. Akumulátor je umístěný pod osou kol, což dává Tvorovi stabilitu a charakteristický houpavý pohyb.
Extravagantní svítidlo existuje zatím ve dvou plně funkčních prototypech. Jeho autor tvrdí, že je produktem na rozhraní designu a volného umění.
Trijo
S cenou Excelentní studentský design odchází z letošní soutěže Lucie Smyslová. Porotě se líbil její nápad integrovat do barového stolku zeleň. K přemýšlení o mobiliáři do veřejných stravovacích prostor, jako jsou bufety, fastfoody a nebo kavárny, mladou designérku přivedla soutěž, kterou vypsala soukromá firma. „Konečný produkt je výsledkem rešerše, touhy dostat do městské zástavby a interiéru více zeleně a především pokusit se změnit psychologicky nepříjemné prostředí, v němž nezřídka kdy jíme rukama a s jednou nohou již ve dveřích,“ vysvětluje autorka projektu. Živé traviny nebo bambus (je možné použít i umělé traviny) slouží nejen jako okrasa, ale i dělicí prvek, který strávníkům zajistí alespoň náznak intimity.
Mascotte
Excelentní studentský design je titul, který získal také Adam Kühnel za svůj návrh dámské horolezecké bundy Mascotte. Ta je podle autora přizpůsobena potřebám ženského těla a vznikla jednoduše proto, že produktů pro extrémní sporty, vytvořených speciálně pro ženy, na trhu mnoho není. „Bunda má unikátní střihové řešení zejména, co se komfortu pohybu týče. Uživatelka má tak naprostou volnost pohybu, ale bunda zároveň podporuje linie jejího těla. Dále pak tímto řešením nedochází k výrazným prostřihům – výrobek je snáze vyrobitelný. A v neposlední řadě se neopomíjí bezpečnost uživatelky,“ vysvětluje Adam Kühnel. Designový návrh nezůstal jen na papíře. Už nyní si ho můžete vyzkoušet ve vybraných obchodech s outdoorovým oblečením.