Menu Zavřít

Nový Zéland si posvítí na nerovnost mužů a žen. Tamní firmy budou muset zveřejňovat rozdíly v platech

14. 8. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Novozélandská vláda chce, aby firmy s více než 250 zaměstnanci začaly zveřejňovat rozdíly v odměňování ženských a mužských pracovníků
  • Změna by se měla týkat zhruba 900 podniků. K těm by se v následujících čtyřech letech mělo přidat i 2700 středních firem
  • Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj berou muži se střední mzdou ve světě stále o 12 procent více než ženy

Jaký je první krok ke genderové platové rovnosti? Podle novozélandské vlády transparentnost. Z toho důvodu bude přibližně 900 tamních podniků s více než 250 zaměstnanci úřady vyzváno k tomu, aby nahlásily rozdíly v odměňování žen a mužů. S odkazem na prohlášení ministryně vzdělání Jan Tinettiové to uvedl web CNN.

Stejná povinnost bude v následujících čtyřech letech pravděpodobně rozšířena také na podniky, které zaměstnávají více než 100 pracovníků, čímž se okruh rozšíří přibližně o dalších 2700 firem. „Skutečnost je taková, že ženy mají na pracovišti jiné zkušenosti než muži, a proto je nutná změna. Požadavek, aby společnosti zveřejňovaly rozdíly v odměňování, je povzbudí k tomu se zabývat příčinami těchto rozdílů a zvýší transparentnost pro zaměstnance,“ nechala se slyšet Tinettiová.

Na stejné pozici berou ženy v Česku o 12 procent méně než muži. Celkový rozdíl v platech je dvojnásobný
Přečtěte si také:

Na stejné pozici berou ženy v Česku o 12 procent méně než muži. Celkový rozdíl v platech je dvojnásobný

Zhruba 200 podniků v soukromém sektoru včetně aerolinky Air New Zeland nebo telekomunikační společnosti Spark už rozdíly v odměňování žen a mužů hlásí, anebo se k tomuto kroku chystá přistoupit zcela dobrovolně. Podle tamního vládního průzkumu si pracující novozélandská žena v roce 2021 přišla na pouhých 89 centů na každý mužem vydělaný dolar. U etnických menšin pak byly rozdíly ještě větší, když výdělky žen vůči dolaru klesaly až k 75 centům.  

V Česku mají muži za rok o čtvrtinu víc

I přes podobnou, či dokonce lepší kvalifikaci mají ženy dle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) stále o 12 procent nižší střední mzdu, tedy alespoň v případě pracovníků na plný úvazek. Na druhou stranu, změny k lepšímu vidět jsou.

Konkrétně na Novém Zélandu je pokrok patrný hlavně v sektoru veřejných služeb, kde ženy aktuálně zastávají více než polovinu nejvyšších manažerských pozic. Rozdíly v odměňování se zde navíc snížily na 7,7 procenta, stále však zůstávají ve prospěch mužů. I tak se každopádně jedná o historicky nejlepší výsledek. Celospolečensky je pak rozdíl o něco větší – v roce 2022 činil 9,2 procenta.

Průměrný plat v ČR na první pohled stoupá. Z důvodu vysoké inflace je ale reálně nižší o dvě procenta
Přečtěte si také:

Průměrný plat v ČR na první pohled stoupá. Z důvodu vysoké inflace je ale reálně nižší o dvě procenta

Rozdíly v platech jsou patrné i v Česku, nejčastěji přitom souvisejí s mateřstvím. Zdejší ženy na stejné pozici dostávají o 12 procent méně než muži, v celkovém tuzemském měřítku je pak roční mužský plat vyšší o 24 procent. 

Nejvýraznější odchylka v platech na stejné pozici je patrná v Japonsku, kde mají zástupkyně něžného pohlaví zhruba o 27 procent menší výplatu. Naopak nejvyrovnanější situaci se těší ve Francii. Tam je rozdíl ,jen‘ šestiprocentní.

FIN25

Ve stopách Kanady či Austrálie

Nový Zéland by zdaleka nebyl prvním státem, který se v otázce genderového platového ohodnocení snaží být transparentní. Vykazovat rozdíly už teď musí třeba Kanada, Austrálie nebo Spojené království. Ostrovní země tak díky tomuto kroku zůstane v souladu s mezinárodními standardy, jež jí následně umožní do svých firem přilákat vysoce kvalifikované ženy.  

Chystanou legislativu, kterou Tinettiová zveřejnila těsně před říjnovými volbami, hodlá vláda nejprve konzultovat s veřejností. Ale vzhledem ke skutečnosti, že jí do voleb zbývají pouhá tři zasedání parlamentu, bude zavedení požadavku pravděpodobně až na té nově sestavené.

  • Našli jste v článku chybu?