ČSSD navrhne na ministra kultury svého poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Prezident Miloš Zeman s návrhem souhlasí, se Zaorálkem se bude chtít setkat a poté ho jmenuje ministrem. Zaorálek bere nominaci i jako možnost jak ve vládě hájit obecnou agendu ČSSD. Opozice o Zaorálkovi pochybuje, SPD označila jeho nominaci za nepřijatelnou.
ČSSD původně prosazovala do čela ministerstva svého místopředsedu Michala Šmardu, který se ale nominace tento týden vzdal po tříměsíčním sporu se Zemanem o své jmenování. Hamáček už dříve vyjádřil přesvědčení, že se jmenováním nového kandidáta problém nebude. Dnes odešle oficiální nominaci premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) a předpokládá, že ten ji poté pošle na Pražský hrad.
„Sociální demokracie navrhne panu premiérovi, aby ústavním postupem navrhl prezidentovi republiky jmenovat do funkce ministra kultury doktora Lubomíra Zaorálka. Je zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny, úspěšný ministr zahraničních věcí. Jsem přesvědčen, že řízení resortu kultury zvládne. Jeho úkolem bude resort stabilizovat po dlouhé době, kdy nebylo jasno, jakým směrem se bude ubírat,“ řekl Hamáček.
Bude Lubomír Zaorálek dobrým ministrem kultury?
Zaorálek řekl, že důležitá je pro něj ochrana veřejného sektoru ve chvíli, kdy se zdá, že o všem rozhodují peníze. „Bylo těžké pro mne hledat důvody,“ uvedl Zaorálek v Lidovém domě na dotaz, co ho vedlo ke změně postoje. Po rozhovoru s Hamáčkem podle svých slov vzal v úvahu, že sporem o jmenování ministra je ochromena vláda i ministerstvo kultury. Zmínil také, že je třeba rozlousknout situaci, která vyplývá ze snahy prezidenta chovat se jako v poloprezidentském systému.
„Jdu do vlády s agendou, která je mi blízká,“ uvedl s tím, že ministr má vliv na rozhodování vlády i ve věcech přímo nespojených s jeho resortem. „Jsou dnes podle mne témata, která jsou silná, klíčová, a která bych si přál, aby ze strany sociálně demokratických ministrů zaznívala jasněji než dříve. Strašně důležitá obrana veřejného sektoru, veřejných služeb. Aby se tady všechno nerozpouštělo v chladné vodě peněz,“ uvedl.
Přečtěte si komentář: Krize končí, jdeme dál
Poslední zhasne. Kdysi hrdá značka „socdem“ je v troskách
„Věřím, že se stihne zapojit do debaty o státním rozpočtu. Jakkoli v těch vyjednáváních s paní ministryní financí (Alenou Schillerovou - za ANO) se podařilo získat pro ministerstvo kultury přes 400 milionů navíc oproti původnímu návrhu, ještě nás čekají také jednání o platech. Věřím, že Lubomír Zaorálek bude posilou vládního týmu sociální demokracie v závěrečných kolech jednání o státním rozpočtu na příští rok,“ doplnil šéf ČSSD. Náměstek René Schreier pověřený vedením ministerstva se Schillerovou v polovině srpna dohodl navýšení rozpočtu na rok 2020 o 440 milionů.
S dosavadními jednáními o rozpočtu jsou sociální demokraté spokojeni. Pokud budou takto pokračovat a zároveň nominace Zaorálka projde, může podle Hamáčka pokračovat vládní spolupráce ČSSD s ANO.
Hamáček je přesvědčený, že tentokrát nebudou se jmenováním ministra problémy. „Pan prezident to jméno zná. Já už jsem včera říkal, že jednám o kandidátovi, u kterého nepředpokládám, že by došlo k problémům při jmenování ze strany prezidenta republiky,“ poznamenal.
Čtěte komentář k tématu: Hamáčkovy oslí uši
Zaorálek nebyl zprvu příznivcem vstupu ČSSD do menšinové vlády s hnutím ANO. Podle Hamáčka ale pochopil, že pokud už sociální demokracie spojila svoji budoucnost s tímto projektem, je potřeba udělat vše pro to, aby byl úspěšný.
Případný vstup Zaorálka do vlády by ovlivnil i obsazení sněmovních výborů. Zaorálek nyní předsedá zahraničnímu výboru, jako člen vlády by ale musel z výboru odejít. ČSSD ve výboru žádného dalšího zástupce nemá, zahraniční politice se ve Sněmovně věnuje z jejích poslanců ještě Ondřej Veselý, který je členem výboru pro evropské záležitosti.
Spor o vedení ministerstva kultury trvá víc než čtvrt roku. V polovině května podal demisi bývalý ministr Antonín Staněk (ČSSD), Zeman ji ale nepřijal. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté na žádost ČSSD navrhl Zemanovi odvolání Staňka a jmenování Šmardy. Prezident po řadě jednání s koaličními stranami Staňka ke konci července odvolal, minulý týden ale oznámil, že Šmardu nepovažuje za kompetentního k vedení resortu. Babiš, který se dříve Šmardy zastával, se poté připojil k Zemanově kritice kandidáta.
O navržení Zaorálka dnes spekulovala média. Babiš v reakci na spekulace novinářům řekl, že v minulosti měl s bývalým ministrem zahraničí „různé výměny názorů“, ale v principu s ním problém nemá.
SPD: Zaorálkova nominace je nepřijatelná |
---|
Nominace Lubomíra Zaorálka podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa spojuje vztah ke kultuře a manažerské schopnosti. „Já myslím, že sociální demokracie uvažovala o tom, kdo má alespoň zkušenost s řízením nějakého resortu,“ řekl Filip. Připomněl také, že Zaorálek v minulosti působil jako televizní dramaturg, takže má zkušenost s kulturou. „Konečně je to nominace, která v sobě zahrnuje vztah ke kultuře a manažerské schopnosti řízení resortu,“ řekl. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše potřebovala ČSSD nominovat někoho přijatelného pro Zemana. Bartoš v České televizi (ČT) řekl, že z manažerského pohledu Zaorálek kompetentní je, což prokázal svým působením na ministerstvu zahraničí. „Pak je tam otázka vztahu ke kultuře, akceptace kulturní obcí. Tam mám obavy,“ řekl Bartoš. „Resort kultury potřebuje do svého čela ministra, co kultuře rozumí a má respekt u odborné veřejnosti. Místo toho sociální demokraté opět přichází s ryze politickou nominací člověka, který možná bude ČSSD loajální, ale o kultuře nic neví. Tratit na tom bude ČR,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Tím, zda má Zaorálek dost zkušeností v kultuře, si není jistý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Podle něj ale není na opozici, aby hodnotila kompetenci kandidátů na ministra, zodpovědnost za ně nesou navrhující strana a premiér. Výborný doufá, že se spor o ministerstvo kultury chýlí ke konci. O naději na konec sporu mluví i ODS. „Snad taškařice kolem ministerstva kultury tímto končí. Snad se Lubomír Zaorálek nebude při řízení resortu inspirovat KLDR, kterou před časem navštívil,“ uvedla strana na twitteru. Předseda SPD Tomio Okamura považuje nominaci Zaorálka za nepřijatelnou, v ČT tvrdil, že Zaorálek před rokem 1989 působil jako cenzor. „To, že ČSSD nominovala pravou ruku bohuslava sobotky svědčí o naprosté kádrové nouzi,“ řekl. Nevěří také, že s nominací skončí vládní krize, podle něj je příčinou sporů vládní angažmá sociální demokracie. |
Dále čtěte:
Brabec a Vojtěch věří, že ČSSD ve vládní koalici setrvá
Zemanova nečinnost ohledně Staňka je proti ústavním pořádkům, říká Rychetský