Menu Zavřít

Nůžky dluhů se otevírají

19. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Banky již na hypoteční úvěry rozpůjčovaly téměř 500 miliard korun, z toho pětinu loni. Meziroční růst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů podle aktuálních lednových čísel činil u největší Hypoteční banky přes 30 procent, u České spořitelny 90 procent, u Raiffeisenbank dokonce 150 procent.

Leden bankám naznačuje v hypotékách další rekordní rok.

Odborníci očekávají nárůst privátních hypoték o přibližně 40 procent oproti roku 2006.

Co za tím stojí? Je to především extrémně nízká hladina úrokových sazeb, pak samozřejmě obavy z postupující deregulace nájmů stejně jako šikovná kampaň samotných developerů, kteří své potenciální klienty vystrašili spekulacemi o růstu daně z přidané hodnoty u výstavby a rekonstrukce bytů. Růst objemu hypoték jde samozřejmě ruku v ruce se zlatými časy stavebnictví. Bytová výstavba loni vykázala nejvyšší počet zahájených bytů od roku 1993. Za celý rok se začalo stavět téměř 44 tisíce bytů.

Není už na trhu přehypotékováno? Není stavební výroba vyhnaná do vysokých čísel přehřátá? Podle srovnání s průměrem Evropy nikoliv, průměru zemí EU v objemu hypoték na člověka nedosahujeme.

Ale problém je jinde, a to v zajištění. Nikoliv hypotečních bank, těm ručí klienti svojí nemovitostí, ale samotných klientů. Banky nepožadují povinně k hypotéce životní pojištění. Lidé se zadlužují stále více a na různé strany, a na zajištění rizika nesplácení řada z nich nemyslí. Pokud se podíváme na průměrnou výši životních pojistek, tak daleko pokulhávají za průměrnou výší hypotéky. Češi se totiž pojišťují na částky, které by jim v případě potřeby příliš nepomohly. Na českém trhu je téměř osm milionů životních pojistek. Jejich průměrná výše dosahuje 150 až 200 tisíc.

bitcoin_skoleni

Češi prostě mají čím dál tím více závazků, ale zdaleka nejsou zajištěni pro případ, že by je nemohli splácet. Nůžky mezi jejich zadlužeností a ochranou před rizikem se čím dál více otvírají. Letošní rok bude zřejmě rokem vrcholícího boomu stavební výroby i hypoték. Ale jde o to, aby nebyl jedním z posledních před tím, než zpomalující ekonomika zalehne řadu původně šťastných majitelů nových bytů.

Lidé se zadlužují stále více a na zajištění rizika nesplácení nemyslí.

  • Našli jste v článku chybu?