Menu Zavřít

O čem rozhodly tanky

2. 10. 2003
Autor: Euro.cz

Internetové podnikání je mou největší zkušeností, říká nový ředitel Oracle Czech

Necelé tři roky byly Martinu Illnerovi, když se jeho rodiče rozhodli na podzim roku 1968 přestěhovat do Spojených států. „Jako lékařská rodina jsme tam byli pozváni na nějaký speciální výzkum. Rodiče dlouho nechtěli Československo opustit, ale po příjezdu ruských tanků bylo rozhodnuto,“ vzpomíná Illner, který je držitelem českého i amerického pasu. Pětatřicet let poté se stal generálním ředitelem české pobočky softwarové společnosti Oracle Corporation. Z terasy svého nového působiště má výborný výhled na Václavské náměstí i na Vinohradskou třídu – místo největšího střetu Čechoslováků s okupačními vojsky.

Jako mladý Američan.

Martin Illner společně s rodiči a sestrou procestoval celé Spojené státy. Dětství prožil v Texasu a v Seattlu, střední školu absolvoval v desetitisícovém městečku Chappaqva, kde momentálně žije americký exprezident Bill Clinton se svou rodinou. Vysokoškolská studia začal na vojenské akademii ve West Pointu, poté se přesunul na Williams College ve státě Massachusetts. „Tam jsem potkal dceru Madelaine Albrightové. Vůbec jsem v té době netušil, že má české předky. Bavili jsme se spolu jen anglicky,“ vzpomíná Illner.
Po dokončení první vysoké školy žil dva roky jako dobrodruh - učil lyžování v Rakousku, jízdu na plachetnicích v Turecku, navštívil Sýrii či Himálaj. „Byla to taková sportovní léta mezi studii, jimiž projde řada mladých Američanů. Něco mi to však i přineslo. Třeba to, že jsem se naučil italsky a německy,“ říká. Následoval návrat do školy a studia práv na univerzitě v Texasu, obchodnímu právu se věnoval rovněž na vysoké škole ve francouzském Lyonu. Na Columbia University v New Yorku později absolvoval kurs MBA. „Při studiích jsem zároveň řídil rodinnou společnost, která v Texasu spravuje zhruba patnáct bytových domů,“ dodává.

Návrat.

Další Illnerovy kroky jsou spojeny s Evropou. Kariéru začal jako strategický konzultant ve společnosti Bain & Company v Ženevě, kde odpovídal hlavně za klienty z oboru informačních technologií, například Digital Equipment, Hewlett-Packard, Cable & Wireless či Hilti. „Bylo to pro mne velkou zkušeností - dobrá práce v zajímavém oboru. Na druhou stranu jsem však cestoval po celé Evropě, což odneslo mé první manželství,“ vzpomíná.
Před sedmi lety se Martin Illner vrátil do České republiky. Přilákala ho nabídka konzultantské společnosti McKinsey & Company, v níž se měl věnovat převážně energetickému byznysu. „Odmítl jsem je již v době, kdy jsem mířil do Ženevy. Tehdy jsem se necítil na takovou práci dostatečně zkušený,“ tvrdí Illner. Karel Pleva, manažer týmu v McKinsey, jehož součástí Martin Illner byl, hodnotí nového šéfa Oracle Czech jako inteligentního člověka, na němž je poznat, že strávil velkou část své kariéry v zahraničí. „Je to gentleman anglického typu, který v cizině nasákl otevřeností a přímostí. Jak jsem ho poznal, nevyhledává zákulisní politiku, při rozhodování má rád konsenzus. Dokážu si jej představit jako manažera, který je pro firmu důležitý v době jejího růstu,“ řekl týdeníku EURO Pleva, který v současnosti šéfuje české pobočce konzultační společnosti A. T. Kearney.

MM25_AI

Dotcom byznys.

Po několika letech konzultování zlákala Illnera dráha podnikatele. Společně s několika partnery založil holding, vlastnící zhruba desítku internetových projektů, například e-mailové servery post.sk, post.bg či post.ro. „Nebyl to nijak originální nápad, cílem bylo vytvořit kopie ověřeného dotcom portálu Yahoo v méně rozvinuté části střední a východní Evropy. Bohužel to vůbec nevydělávalo,“ uvádí Illner. Také další projekt, na němž se podílel, kopíroval internetový portál, tentokrát aukčního webu e-bay.com. Portál Vatera.cz se pod jeho vedením stal největším a nejaktivnějším projektem svého druhu v Česku, své pobočky má firma i v Maďarsku a Polsku. „První investici jsme získali od Edgara Bronfmana, největšího akcionáře gigantu Vivendi nebo Seagrams, peníze do nás investovala i taková osobnost, jako je Esther Dysonová,“ dodává Illner.
Po odchodu z managementu Vatery si Martin Illner ponechal část akcií. „Občas jsme na operační bázi v zisku, jde to ale ztěžka. Přesto hodnotím toto období jako svou největší a nejvzácnější zkušenost,“ tvrdí. Jeho bývalá kolegyně z McKinsey Dana Casimaty o něm říká: „Na pracovní bázi jsme se moc nepotkávali, znám ho spíše z osobní roviny. Je to velmi energický a iniciativní člověk, který měl vždy spoustu nápadů. Tím v týmu vynikal,“ říká Casimaty, v současnosti ředitelka strategie vývoje produktů a řízení v HVB Bank.
V české pobočce Oracle si Illner vytyčil za cíl přeměnit vnímání společnosti. „Zatím všichni berou Oracle jako technologickou firmu, chtěl bych její image změnit na společnost s plným portfoliem služeb. To je hlavní cíl a výzva,“ prohlašuje odhodlaně. „Na bližší plánování jsem však tady příliš krátce,“ podotýká milovník architektury, skialpinismu a jachtingu. Kromě toho rád cestuje do turisty neokupovaných míst: „Láká mne Venezuela a Afrika, zejména Uganda a Namibie.“

  • Našli jste v článku chybu?