Menu Zavřít

O doktorech a soudcích

13. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Stavba za dvě miliardy korun se kvůli časovým průtahům prodraží

Výstavba nového justičního areálu v Praze Na Míčánkách se chystá více než tři roky. Co do rozsahu jedinečný projekt v České republice měl být podle původních předpokladů dokončen do roku 2005. Ministerstvo spravedlnosti ale již dnes odhaduje zdržení nejméně o půl roku. Není pochyb o tom, že původně plánované náklady ve výši dvou miliard korun časový skluz ještě zvýší. Jeden z pavilonů v areálu bývalých kasáren Na Míčánkách v Praze 10 totiž dosud neopustila Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stavební práce, které mají začít demolicí, proto doposud nemohly začít. Neorenesanční areál Na Míčánkách získalo ministerstvo spravedlnosti bezúplatně od ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví. Vnitro již prostory opustilo, zdravotníci zatím ne. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) své zaměstnance přestěhuje do nového pavilonu, na který ze státního rozpočtu požadovala necelých sto milionů korun. Stát ale zdaleka tak štědrý nebyl.

Lékaři v kasárnách.

„Z 97 milionů nám Poslanecká sněmovna schválila pouhých devět milionů, které následně navýšila o dalších třicet. Za tuto cenu ale postavit pavilon neumíme,“ řekl týdeníku EURO Leoš Kabát, tiskový mluvčí FNKV. „Proto jsme se obrátili na ministerstvo zdravotnictví a čekali jsme na souhlas s investiční akcí podložený penězi,“ dodal. Nový pavilon v areálu FNKV by měl být hotov v březnu příštího roku. Původní plán stanovil, aby nemocnice vyklidila pavilon Na Míčánkách, ve kterém je neurochirurgie, neurologie a kardiologie, do konce loňského roku. Poté byla smlouva k užívání prostor prodloužena do konce března. Ani ta ale nebyla dodržena. Zdravotníci se totiž neměli kam přestěhovat. „Dali jsme slib, že do 31. prosince letošního roku ukončíme zdravotnický provoz a začneme se stěhováním,“ říká Kabát.
S tím ale ministerstvo spravedlnosti nesouhlasí. „Tento termín je pro justici nepřijatelný. Otevřeně říkám, že kompetentní zdravotnické orgány měly na vyřešení situace dostatek času, zdá se ovšem, že hrály roli mrtvého brouka a teď se snaží situaci řešit tím, že nás očerňují, že lidem bereme jejich lékaře,“ řekla týdeníku EURO Iva Chaloupková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti. „Snažíme se znovu jednat o konkrétním termínu vystěhování, který podle nás musí být co nejbližší,“ tvrdí Chaloupková.

MM25_AI

Bez peněz to nejde.

Ministerstvo zdravotnictví vědělo o nutnosti přestěhovat lékaře tři roky, přesto celou věc neřešilo dříve. „Ministerstvo zdravotnictví dělalo všechno, co mohlo, ale nebyly peníze. S tím se nedá nic dělat,“ řekl týdeníku EURO Otakar Černý, tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví.
I když jsou finance ze státního rozpočtu na nový Justiční palác od letošního roku zajištěny, kdy se začne stavět, si dnes nikdo netroufá předpovědět. Dokončen je projekt za 42 milionů korun. Městský soud v Praze, který je investorem celé akce, zadal již i veřejnou obchodní soutěž na zhotovitele stavby a na technický dozor. Výběrové řízení ale stále není dotaženo do konce, neboť nikdo není schopen konkretizovat datum předání staveniště. „Původní plány předpokládaly, že se začne stavět již do poloviny letošního roku,“ řekla Iva Chaloupková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti. Datum ukončení stavebních prací byl stanoven na rok 2005. „Minimální zdržení bude podle nás nejméně půl roku. A že se stavba prodražuje, jestliže se prodlužuje interval mezi dokončením projektu a zahájením stavby, o tom není pochyb. Navíc pochopitelně zastarává i hotový projekt,“ konstatuje Chaloupková. „Že se stavba paláce prodraží je sice pravda, ale s tím my nic nenaděláme,“ reaguje Černý.

Větší bezpečí.

Novým Justičním palácem chce ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš vyřešit potíže pražské justice. Ve zchátralém památkově chráněném areálu má po rekonstrukci a dostavbě úřadovat tisíc soudců z čtvrtého, osmého, devátého a desátého pražského obvodu. V celém komplexu bude kvůli bezpečnosti odděleno místo pro veřejnost a zaměstnance, jimž je vyhrazen obvodový plášť areálu. V nových prostorách by se měly výrazně zlepšit podmínky pro svědky. Bezpečnější bude například přístup a pohyb utajených svědků, ti budou moci vypovídat v jiné místnosti než soudní. Soudci budou mít k dispozici monitor s dotykovou obrazovkou a jen oni budou moci komunikovat se svědkem. Samostatně je též řešen transport obviněných rovnou do cel v suterénu a z nich separovaným schodištěm do soudních síní, kterých bude v areálu zbudována stovka. Vznikne zde také dvě stě garážových míst. Dodavatelem projektových a inženýrských prací je projektová společnost Helika, která například rekonstruovala Českou národní banku.

  • Našli jste v článku chybu?