NA SLOVÍČKOSám termín fond není třeba představovat. Etymologicky pochází z latinského slova fundus, „základ, půda“ a souvisí s ním i běžná přejatá přídavná jména fundovaný či fundamentální. V naší mateřštině se slovo fond užívá v několika významech.
NA SLOVÍČKO
Sám termín fond není třeba představovat. Etymologicky pochází z latinského slova fundus, „základ, půda“ a souvisí s ním i běžná přejatá přídavná jména fundovaný či fundamentální. V naší mateřštině se slovo fond užívá v několika významech. Obecně se jím označuje jakýkoliv základní soubor (například archivní fond), v jiných souvislostech zdatnost, schopnost, nadání (hlasový fond). Ekonomové tak nazývají souhrn hmotných a finančních prostředků sloužících určitému účelu (nadační fond) nebo souhrn hospodářských prostředků vůbec (základní fond).
Termín se užívá v mnoha dalších spojeních, která pojmu dávají konkretizovaný význam. Z těch, co pronikla do běžné češtiny nověji, můžeme uvést několik příkladů. Dejme tomu penzijní fond, určený na dobrovolné doplňkové důchodové připojištění k zákonnému. V odborné jazykové vrstvě jsme se mohli setkat se specifikovanými názvy, jako třeba transferový fond, zaměřený na přechod vědeckých pracovníků z Akademie věd na vysoké školy, nebo zelený fond, směrující investice do životního prostředí.
Poslední léta se především v souvislosti s Evropskou unií objevují další užití. K přímé nebo zprostředkované podpoře státu v období přípravy na vstup do ní se zaměřoval předstrukturální fond, dnes patří mezi nejvýznamnější fond strukturální. Velmi aktuální - dalo by se napsat módní - je fond kohezní. Přídavné jméno v názvu je odvozeno od substantiva koheze, „soudržnost“, dosud užívaného nejčastěji ve fyzikální terminologii.