NA SLOVÍČKOSlovo natolik zaběhané, až by se zdálo, že není ani třeba k němu cokoliv dodávat. Tak častý výskyt je způsoben též faktem, že se používá ve více významech. Obecně jako synonymum k termínům "jmění", konkrétněji "značné nahromadění peněz", "velké množství hotovosti", "bohatství", případně "prospěch", "výhoda".
NA SLOVÍČKO
Slovo natolik zaběhané, až by se zdálo, že není ani třeba k němu cokoliv dodávat. Tak častý výskyt je způsoben též faktem, že se používá ve více významech. Obecně jako synonymum k termínům „jmění“, konkrétněji „značné nahromadění peněz“, „velké množství hotovosti“, „bohatství“, případně „prospěch“, „výhoda“. Nejčastěji pak označuje totéž co „jistina“, „peněžní částka“, „hodnota“, nezřídka v přeneseném smyslu. Můžeme mít kapitál nejen v penězích, ale ve vědomostech, pracovitosti a v dalších - někdy ne právě chvályhodných - vlastnostech. Ostatně i běžné rčení ten dokáže vytlouct kapitál ze všeho, tedy „získat pro sebe prospěch“, mívá pejorativní přídech.
Tomu, že je termín v češtině doma, nasvědčují i odvozeniny, které znějí docela přirozeně a zařadily se organicky do její soustavy. Pravda, třeba podstatné jméno kapitalista prošlo - alespoň v oficiálním užívání - určitou významovou trajektorií. Původní neutrální smysl byl svého času z ideologických důvodů posunut málem na úroveň hanlivého „vydřiduch“, až se po obnovení normálnějších poměrů navrátil nezaujatý výklad: „soukromý vlastník výrobních prostředků, osoba disponující kapitálem či s příjmy převážně nebo výlučně z kapitálových výnosů“.
K nám se slovo dostalo prostřednictvím němčiny z italského capitale, „jmění, základní suma“. Kořeny nutno hledat v latině. Východiskem je slovo caput, „hlava“. V tom je tajemství výskytu množství slov stejného původu, například kapitán, kapitola, kápo a podobně. *