Investiční bankovnictví je adrenalinová záležitost
Z právníka české pobočky slovenské finanční skupiny J&T se za tři roky vypracoval na partnera společnosti a převzal řízení aktivit v oblasti investičního bankovnictví na území Čech. Vedle kmenových společností J&T zastupuje skupinu také ve statutárních a dozorčích orgánech čtyř středně velkých průmyslových podniků. Nenápadného sedmadvacetiletého muže Daniela Křetinského hodnotí partneři z J&T jako jednoho z nejlepších právníků pro oblast investičních společností a cenných papírů. ,,K práci, kterou odváděl, potřeboval celou strukturu skupiny. Přístup k ostatním oddělením přes jiného partnera by už byl pro něj omezující,“ tvrdí o Křetinském jeden ze zakladatelů skupiny Ivan Jakabovič. Mladého bankéře respektují i podřízení. „Ačkoliv se dostal hodně vysoko, zůstal normální. Prostě žádný snob,“ charakterizoval ho jeden z nich.
Křetínský nechápe své mládí jako hendikep. „Působíme v oboru, v němž se pohybuje řada mladších lidí. Desetiletá zkušenost je výborná z hlediska výrobního, ale již v řízení obchodních aktivit v zásadě neexistuje. O investičním bankovnictví to samozřejmě platí několikanásobně,“ tvrdí. Navíc je názoru, že od určitého věku klesá schopnost nasazení každého pracovníka a zmenšuje se jeho „tah na branku“.
Umění nabídnout o korunu víc.
Než nastoupil dráhu bankéře, vyzkoušel si Křetínský ještě jako student brněnské právnické fakulty stáž v Bruselské centrále NATO a na francouzských univerzitách, kde studoval evropské právo. „NATO je perfektně organizovaná instituce, Evropská unie je o něco živelnější. Výroky o byrokratičnosti těchto struktur jsou do značné míry klišé, ovšem dráha státního úředníka mě nikdy nelákala,“ tvrdí. Po dvou letech praxe v advokátní kanceláři dal čisté právničině vale, přestěhoval se do Prahy a definitivně se soustředil na finance. Křetinský patří ke skupině lidí, kteří rozhodují, do kterých projektů bude mateřská firma investovat. Transakční fázi akvizice považuje za velmi adrenalinovou. „Ideální je nabídnout o korunu víc, než je nutné, každé jiné řešení je svým způsobem chybou,“ odkrývá svůj názor na investiční bankovnictví Křetínský. Obchody J&T svědčí o tom, že mu schopnost identifikovat příležitosti a využít jich nechybí. V roce 2001 působil v podniku Kabelovna Děčín, kde společnost během několika měsíců výhodně zhodnotila minoritní podíl. Odtud vedla Křetínského cesta do vrchlabského Kablo Elektro, jehož koupě byla zatím jednou z největších českých transakcí skupiny. (Největším aktuálním projektem českého investičního bankovnictví je účast v konsorciu na koupi PVT, kde je J&T spolu s holandskou investiční skupinou Middle Europe Investments finančním partnerem polského Prokomu, předního středoevropského systémového integrátora.)
Přeceňované teorie spiknutí.
Politiku sleduje bankéř jen z povzdálí, přenáší do ní ale zkušenosti z finančního světa. Domnívá se, že teorie spiknutí fungují mnohem méně, než se mnozí lidé domnívají. „Systém zákulisních her není tak sofistikovaný, aby věci řídil,“ tvrdí. Daleko důležitější jsou věci, jako náhoda, osobní vztahy nebo jen sympatie. „Zaznamenali jsme další pozitivní posun v tom, jak nás v Česku vnímá okolí. Věřím, že u informovaných partnerů dnes máme respekt a jsme vnímáni jako důvěryhodný subjekt,“ tvrdí Křetínský. Když je vyhlašováno výběrové řízení na prodej středního nebo menšího podniku, sofistikovaný prodejce uvede J&T na long list. „Kombinujeme charakteristiky fondu rizikového kapitálu a investičního bankovnictví. Jsme zaměřeni na lokální know-how, tvrdíme, že umíme koupit, respektive prodat podnik na českém nebo slovenském trhu,“ konkretizuje zaměření společnosti. Přitom významná část obchodů není vysloveně riziková. Požadavky na vysokou ziskovost projektů jsou totiž vždy podloženy analýzou. Z našeho pohledu je například nenaplněním cíle, když dosáhneme zisku na úrovni 20 procent p. a. Z hlediska dosaženého výnosu je však tento náš neúspěch stále slušným zhodnocením investovaných prostředků.
Dobrá zpráva pro podnik.
Křetinský říká, že skupina je schopná koupit podniky, které mají hodnotu v řádech stamilionů až miliard korun. Ještě v tomto roce chystá J&T v Čechách dvě až tři větší akvizice.
Externí analýzu podniku, u kterého uvažuje skupina o vstupu, si nechala J&T udělat jen jednou. “Ve chvíli, kdy do firmy pošlete někoho cizího, necítíte atmosféru, neposoudíte efektivitu řízení a náladu mezi zaměstnanci. Obé je pro budoucnost důležité,“ zdůvodňuje strategii Křetínský. Už v té chvíli začíná společnost komunikovat s managementem, aby dokázala posoudit, zda bude mít dále zájem o jeho služby. „A priori nemáme lidi, které chceme do vedení za každou cenu dosadit. Pokud je management schopný podniknout kroky, které požadujeme, dostává příležitost,“ říká. Přiznává, že nejtěžší bývá propouštění, které nevyhnutně po převzetí podniku následuje. „Ale management, odbory i zaměstnanci uznávají, že je to nutné k přežití podniku. Zatím jsme nikde neukončili výrobu,“ dodává.