Menu Zavřít

O milion, či ještě víc? OPEC+ chystá omezení těžby ropy, jeho zástupci se ve středu poprvé od začátku pandemie sejdou fyzicky

3. 10. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Ve středu se bude konat zasedání členů ropného kartelu OPEC+, na němž by se mělo odsouhlasit snížení dosavadního objemu těžby

  • Poprvé od začátku pandemie se zástupci jednotlivých zemí sejdou fyzicky

  • Spekuluje se proto, že uvažované snížení produkce bude výrazné, možná i o víc než jeden milion barelů denně

  • Benzín by v následujících týdnech mohl podražit o jednu korunu na litr. Cena nafty se bude na vyšších úrovních držet i nadále, odhaduje analytik Jiří Tyleček z XTB

  •  

V uplynulých dvou a půl letech bylo pravidlem, že o cenách ropy, respektive o omezení či případném navýšení těžby této strategické suroviny, se rozhoduje online. Zástupci kartelu OPEC, potažmo OPEC+, jehož součástí je třeba i Rusko, z důvodu obav z covidové nákazy preferovali při svých zasedáních videokonference, osobní schůzování šlo stranou. Že se konečně sejdou fyzicky, se rozhodli teprve až nyní.

Někteří ekonomové a analytici v souvislosti s tímto krokem předpovídají, že tak činí proto, že nadcházející mítink, jenž se má uskutečnit ve středu v sídle kartelu ve Vídni, má být velmi zásadní. A to z důvodu toho, že na něm mají odsouhlasit jedno z největších omezení ropné produkce za poslední dobu, uvádí zpravodajská agentura Reuters.

Ruská ropa jako konkurenční výhoda pro Česko. Po schválení embarga pohonné hmoty dále zdraží, ne však tolik jako ve zbytku EU
Přečtěte si také:

Ruská ropa jako konkurenční výhoda pro Česko. Po schválení embarga pohonné hmoty dále zdraží, ne však tolik jako ve zbytku EU

A stejného názoru je i analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Spekuluje se o poklesu těžebních kvót o jeden až jeden a půl milionu barelů ropy denně. Jednalo by se o docela podstatný zářez do těžby organizace – nejvyšší snížení od začátku pandemie,“ říká s tím, že k omezení produkce dojde na začátku listopadu.

Cenu ropy snižují obavy z globální recese

Ceny černého zlata od první poloviny června s většími či menšími výkyvy klesají. Severomořská ropa Brent, která je klíčová pro stanovení světové ceny ropy, za tu dobu poklesla o více než 30 dolarů. Jeden barel se aktuálně prodává za necelých 89 dolarů. Začátkem minulého týdne byl Brent dokonce ještě o dalších šest dolarů levnější, což byla současně jeho nejnižší cena od poloviny letošního ledna.

Hlavními faktory, jež v uplynulých týdnech, respektive měsících tlačily na pokles ceny, byly všeobecné obavy z potenciální globální recese, možnosti dalších covidových lockdownů v Číně a růst základních úrokových sazeb ve Spojených státech, píše zmíněná agentura. Nyní však cena ropy na světových trzích opět stoupá, částečně i kvůli blížícímu se zasedání OPECu+.

Autor: Trading Economics

Za kolik by se tato strategická surovina mohla v následujících měsících prodávat, Tyleček neuvádí, dává však tušit, že na úrovně z přelomu února a března, tedy bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu, se s největší pravděpodobností nevrátí: „Cena ropy má dle mého názoru omezený potenciál růstu právě kvůli zpomalující globální ekonomice. Nicméně očekávám, že ceny energií budou s přicházející zimou zvýšené. To by na druhou stranu nemělo dovolit ropě výrazně ztrácet.“

Benzín podraží o korunu

Ruku v ruce s poklesem, respektive růstem cen ropy na světových trzích se pochopitelně mění i ceny pohonných hmot u čerpacích stanic. Litr Naturalu 95 aktuálně podle dat společnosti CCS vyjde tuzemské řidiče v průměru na 37,71 koruny. V případě nafty je to pak 42,83 koruny.

MM25_AI

Nynější ceny, za něž motoristé tankují, značí, že zmiňovaný benzín podražil od konce září, ke kterémužto datu bylo zrušeno vládní snížení spotřební daně z benzínu o 1,5 koruny na litr, pouze o 17 haléřů. Další zdražování by mělo dle Tylečka následovat, byť v celkovém součtu zřejmě naštěstí nebude tak dramatické jako dříve v průběhu tohoto roku.

Historický okamžik. Ropa ztratila veškerou svoji hodnotu, prodejci musejí platit kupujícím
Přečtěte si také:

Historický okamžik. Ropa ztratila veškerou svoji hodnotu, prodejci musejí platit kupujícím

„Čeká se růst ceny benzínu o přibližně jednu korunu na litr. Pozitivně by se totiž měl projevit pokles marží čerpacích stanic. Rozhodnutí OPEC+ by se tak výrazně projevit nemělo,“ odhaduje analytik. Dodává přitom, že nafta bude dražší i nadále, neboť „část kapacit je využívána na vyšší výrobu topných olejů, a navíc se v nemalé míře do Evropy importovala z Ruska, čemuž brzy zamezí sankce“.

  • Našli jste v článku chybu?