Menu Zavřít

O myších a klávesnicích

28. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Ještě pořád si myslíte, že klávesnice musí mít pevně stanovená počet tlačítek?

Ještě stále mlátíte myší o stůl kvůli zaseklé kuličce a myslíte si, že klávesnice musí mít pevně stanovený počet tlačítek? Vybrali jsme šest úletů v oblasti počítačových periferií, které vás vyvedou z omylu.

Ačkoli je používáme každý den a staly se nedílnou součástí pracovního i domácího prostředí, drtivá většina je vyrobena z bílých plastů a od dob prvního Macintoshe se prodávají v téměř nepozměněné podobě. Trh s počítačovým vybavením však konečně dospěl.
Zatímco dříve se snaha vymanit z pout všednosti omezovala na infantilně tvarované počítačové myši či na „šachovnicové“ vyměňování bílých kláves za černé, v současnosti se proti nudě na pracovním stole bojuje o poznání nápaditěji. Povedené koncepty se již prosadily i do sériové výroby renomovaných firem: K dražším PDA vám přibalí klávesnici, kterou můžete srolovat, notebooky jsou vybaveny telefony pro VoIP, jež se schovají do PCMCIA slotu, a touchpady integrují možnost přímé volby funkcí na dotykové ploše.
I léty prověřené tvary prostě mají své slabiny, které mnohdy odhalíte až poté, co se seznámíte s nápaditými řešeními. Mnohá možná na první pohled vzbudí pochybnosti o duševním zdraví designérů, už na ten druhý ale odhalí, že současné představy o ideálním příslušenství k počítači se zaměřují především na funkčnost a ergonomii. I nejzarytější odpůrci moderních technologií musejí uznat, že to je celkem zdravá úchylka.

Úchylka 1.: Praktická
Začněme jednoduchou otázkou: Proč by měla být počítačová myš omezena na model konfekčního uživatele, který pohybuje kurzorem pravou rukou? Leváci byli dosud diskriminováni a nuceni přizpůsobit se nabídce. Až na letošním CeBITu představila firma Logitech sériově vyráběnou laserovou myš, perfektně padnoucí do levé ruky díky tvarovaným prohlubním pro palec a malíček. Opomíjená koncepční maličkost, která potěší tisíce zákazníků. Svými parametry a ergonomií navíc vyhoví i těm nejnáročnějším, uživatelský komfort ještě zvyšuje bezdrátová technologie s dosahem deseti metrů a deset tlačítek včetně přímé volby pro ovládání e-mailů.

Úchylka 2.: Telefonní
Z jiného soudku je produkt firmy Sony, která vychází vstříc pro změnu vášnivým telefonistům. Minimalistické řešení multifunkční myšky Vaio VN-CX1, která se po otevření přetaví v plnohodnotné „véčkové“ sluchátko VoIP telefonu, vezme mnohé za srdce.
Zařízení vhodné například pro telefonování přes známý Skype může fungovat i jako handsfree sada. Příchozí hovory indikuje nastavitelným vyzváněním a blikající LED diodou na těle myši, středové rolovací tlačítko slouží během hovoru k regulování hlasitosti.
Na českém trhu je k dispozici ve třech barevných provedeních za cenu okolo 1700 korun. Praktičnost je pro běžného zákazníka vzhledem k přívodnímu kabelu o délce pouhých 1,1 metru diskutabilní, vlastníky notebooků ale tato úsporná „all-in-one“ koncepce jistě potěší.

Úchylka 3.: Cestovní
Notebookáře by mohla oslovit i cestovatelská MoGo mouse BT, která se ve svém segmentu stala hlavní hvězdou veletrhu CES v Las Vegas. Výrobek americké firmy Newton Peripherals s plochým designem ve tvaru kreditní karty je dimenzován pro PCMCIA slot přenosných počítačů. Spousta zákazníků si podle firmy stěžuje na nekomfortní, pomalé a často i nepřesné touchpady, MoGo přitom nepotřebuje žádný speciální obal: po uložení do PC card štěrbiny se stává organickou součástí notebooku.
Po vyjmutí dvoutlačítkové myši o velikosti kreditní karty ze slotu, sloužícího současně jako dokovací stanice pro nabíjení, se vyklopí podstavec flipstand, který vylepšuje ergonomii. S počítačem myš komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth a na jedno nabití, trvající okolo 45 minut, vydrží v provozu osm hodin. Celkový dojem kazí snad jen absence rolovacího kolečka či jeho funkční varianty a také prodejní cena okolo 1800 korun. Kdo si však potrpí na neotřelá řešení s jistou dávkou vtipu, nemá co řešit.

Úchylka 4.: Hráčská
Neopomenutelnou kategorií jsou takzvané hráčské myši, určené pro stále se rozšiřující komunitu náruživých „pařanů“. Vzhledem k jejich nárokům se vyznačují nebývalou přesností a životností. Kromě splnění základních kritérií navíc přicházejí i s nadstandardními funkcemi, jako je paměťový modul obsahující data s individuálním nastavením tlačítek pro různé počítačové hry.
Pro konkrétní představu „pařičského“ tuningu může posloužit nová řada G od Logitechu: G5 Laser Mouse je „drátová“ myš s rozlišením snímacího prvku až 2000 dpi. Laserový senzor je schopen snímat povrch pod sebou s rozlišením až 6,4 megapixelu za vteřinu, plynule rozpozná pohyb o rychlosti až 1,65 metru za vteřinu, případně zrychlení až 20 G. Díky hmotnost 116 gramů je jednou z nejlehčích myší této kategorie. Komu by muší váha nevyhovovala, může si do spodní strany „gé pětky“ umístit jedno či více ze šestnácti kovových závažíček, která jsou součástí balení. To vše za cenu okolo 1800 korun.

Úchylka 5.: Minimalistická
Herní průmysl propůjčil křídla i klávesnicím. Jasně dané zacílení a dogma o umístění jednotlivých kláves nedávaly donedávna inovacím nijak velký prostor. Snaha výrobců odlišit se od konkurence však byla již od dřevních dob patrná a příslušenství primárně určené k psaní textů se postupně proměňovalo: přibyla multimediální programovatelná tlačítka, zmizely kabely a některé klávesnice byly vyšperkovány i stavovým LCD displejem. Z popudu rostoucích nároků „hard-core“ hráčů se nezanedbatelný počet konceptů dostal ještě dál.
Za královnu volnosti lze bez okolků považovat plně konfigurovatelnou klávesnici Ergodex DX1. Na magnetickou plochu podobnou tabletu lze umístit plastové klávesy podle momentálních potřeb. K dispozici jich je dvacet pět, což podle výrobce stačí na ovládání jakékoliv z masově rozšířených her nebo grafického programu. Pod vrchní průhlednou desku lze uložit jakoukoli „tapetu“, která může kromě atraktivity zvýšit i přehlednost. Klávesnice, která staví klasické Qwerty na hlavu, je napájena přes USB.
Jedinečnost a plná přizpůsobivost vašim rukám ale není zadarmo, za DX1 „vysolíte“ 4500 korun. V balení dostanete podložku s aktivní plochou o rozměrech 17 x 24 cm, programovatelné klávesy, ovládací software a předtištěné nálepky. Komu by se pětadvacet kláves zdálo málo, za necelých 1200 korun si může dokoupit další sadu.

MM25_AI

Úchylka 6.: Variabilní
Zajímavých alternativ na téma individualizace je ale více. S jednou z těch vydařených přišlo moskevské studio Artemyho Lebeděva. Pokročilá klávesnice klasického tvaru a velikosti má v každém programovatelném tlačítku ukrytý malý OLED displej, na němž lze promítat jakoukoliv ikonu. S Optimus Keyboard můžete elegantně přepínat mezi latinkou a azbukou, při zmáčknutí Caps Lock vidíte všechna písmena verzálkami nebo si můžete vybrat ze série naprogramovaných „profilů“ s obrazovými volbami pro nástroje HTML editorů, grafických programů či počítačových her. Vzhledem k přemnožení různých klávesových zkratek u jednotlivých aplikací je tento koncept opravdu přínosný. Fantazii se meze nakladou a samozřejmě si můžete prostřednictvím přiloženého softwaru vzhled a rozmístění kláves plně přizpůsobit.
Po zjištění ceny však z pohádky o ideálním řešení vystřízlivíte. Cenovka se pohybuje na úrovni menšího LCD monitoru, pokud se vám ale šest tisíc korun zdá hodně, a přitom se vám koncept multimediálních kláves líbí, můžete si udělat radost alespoň menším panelem Optimus Mini Three, který vyjde na třetinu zmíněné částky. Nabízí sice pouze tři tlačítka, ale zato zvládne na každém z OLED displejů o aktivní velikosti 20 x 20 mm přehrávat videosekvence. Artemy Lebeděv slibuje i bezdrátovou verzi, která by mohla posloužit jako high-tech dálkové ovládání k zábavní mediacentrále. Díky schopnosti animace tlačítek je srozumitelná i pro děti a u méně zdatných uživatelů by mohla odbourat negativní postoj k technice.

  • Našli jste v článku chybu?