O kolik procent se domníváte, že vzrostou v příštím roce platy ve vaší firmě?
O kolik procent se domníváte, že vzrostou v příštím roce platy ve vaší firmě?
- o pět 82,3%
- o deset 16,7%
- o více 1,0%
Česká ekonomika šlape jako hodně divné hodinky, ale jak jsou na tom soukromé společnosti v Česku? Jednou ze skutečností, které mohou o jejich finančním zdraví na rozdíl od státu leccos napovědět, jsou platy zaměstnanců. Zda se budou v příštím roce zvyšovat, bylo tentokrát předmětem dotazu pravidelné ankety týdeníku EURO Manažerský barometr.
Drtivá, více než čtyřpětinová většina manažerů odpověděla, že v jejich firmě vzrostou platy oproti letošnímu roku průměrně o pět procent. Všichni však upozorňovali především na to, že nepůjde o plošné zvýšení, ale bude se odvíjet od kvality práce jednotlivých zaměstnanců. Některým proto na výplatních páskách nepřibude nic, jiní si přilepší o mnoho více. „Očekávám, že platy v průměru porostou o pět procent, ale individuální růst bude výrazně diferencovaný. Měl by se pohybovat od nuly do více než deseti procent,“ tvrdí jeden ředitel. „V současné době se o růstu mezd v naší firmě vyjednává a vedení společnosti do těchto jednání jde s představou, že růst platů v příštím roce nepřekročí hranici pěti procent. Ve vyjednávání nepředpokládám problémy,“ reagoval na dotaz jiný respondent. Ředitelé firem působících v České republice často podotýkali, že závisí zejména na dosažených ziscích jejich podniku, na růstu produktivity a případně na tom, do jaké míry se společnosti daří tlačit dolů náklady. „Předpokládáme, že se mzdy zvýší o deset a více procent, ale všechno nad pětiprocentní hranicí budou bonusy za dosažení vyšších zisků,“ prohlásil jeden z manažerů.
Ke snižování nákladů však patří rovněž propouštění zaměstnanců, které se přes nárůst mezd českým firmám nevyhne. „Osobně se domnívám, že růst platů se bude pohybovat někde mezi pěti až deseti procenty v celoročním vyjádření,“ uvedl další respondent a pokračoval, „Nicméně zvyšování se zároveň bude odehrávat za neustálého hledání úspor jak v provozních prostředcích, tak v počtu pracovníků. V této souvislosti očekávám snížení počtu pracovníků o zhruba dvě procenta a současně úsporu v provozních prostředcích ve výši pěti procent. Pokud to bude nutné, zvážím též možnost přestěhování jednoho výkonného útvaru do budovy s nižším nájmem.“
Pouze pětiprocentní růst platů nemusí souviset s prosperitou firmy, jak podotkl jeden z odpovídajících. „V naší společnosti se zvýší mzdy v roce 2005 o pět procent, avšak selektivně, nikoli paušálně. Budeme raději hledat jiné benefity pro zaměstnance vzhledem k nesmyslnému zatížení zdravotním a sociálním pojištěním,“ prohlásil o vyhlídkách na příštích dvanáct měsíců.
V některých společnostech, jejichž manažeři byli v anketě Manažerský barometr osloveni, se mzdy nezvýší možná ani o těch pět procent. „Neupravujeme platy každoročně, spíše individuelně dle růstu schopností jednotlivých zaměstnanců,“ tvrdí jeden z ředitelů. Pětice manažerů potom na dotaz týdeníku EURO přímo odvětila, že v jejich společnosti se na výplatních páskách zaměstnanců v příštím roce žádné peníze navíc neobjeví. Důvody přitom výstižně shrnul autor následujícího příspěvku. „Domnívám se, že úkolem soukromého sektoru je zvyšovat efektivitu a zisk, nikoliv popularitu manažerů nebo akcionářů,“ uvedl.
Mezi respondenty se našel dokonce takový, který nabídl porovnání s jednou ze sousedních zemí: „Pevná složka se navýší o dvě procenta. Pohyblivá záleží na dosaženém zisku. Ale dělám v Rakousku, jestli to nevadí:-)“
Odpovídalo 102 manažerů