Podle projektové specialistky Evy Doležalové data k masce nejvíce stahovali zájemci z Německa, Spojených států, Portugalska, Nizozemska, ale i z Mexika, Nového Zélandu a Spojených arabských emirátů. Dostali i instrukce jak respirátor, která se skládá z několika součástí, sestavit. Zatímco na 3D tiskárně se vyrábí tělo polomasky, nástavec se závitem pro připevnění filtru a několik dalších komponentů, silikonové těsnění a membrána do výdechového ventilu vzniká litím silikonu do formy. Institut robotiky, informatiky a kybernetiky (CIIRC), kde masku vyvinuli, poskytl návod pro výrobu této formy i doporučení ohledně filtru.
Institut rovněž poskytl volnou licenci pro nekomerční využití respirátoru na jeden měsíc, bude však zřejmě prodloužena po dobu trvání krize kolem koronaviru.
Alexandr Lazarov z výzkumného týmu CIIRC upozornil, že jde o vysoce profesionální výrobek, který není možné vyrobit bez zapojení dalších specializací. „Například výroba vysoce kvalitního silikonového těsnění metodou gravitačního tváření vyžaduje vysokou odbornost," uvedl.
Respirátory CIIRC RP95-3D výzkumníci z ČVUT vyvinuli v březnu. Na jejich výrobě spolupracují například s firmami 3D Tech, 3Dees Industries či univerzitním start-upem TRIX Connections. V březnu také ČVUT uzavřelo spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ohledně dodávek kvalitních respirátorů na potřebná místa.
Technologie 3D tisku Multijet Fusion nutná pro přípravu těchto respirátorů není běžná. Na světě je podle ČVUT zhruba tisíc těchto zařízení, v Česku jsou to jednotky kusů. Jedno zařízení denně vyrobí maximálně 100 komponentů pro tento typ polomasky.
Česká republika v uplynulých týdnech čelila v souvislosti s pandemií koronaviru nedostatku ochranných zdravotních pomůcek.