Menu Zavřít

O řízení televize a rozhlasu na Slovensku je zájem

26. 1. 2011
Autor: profit

O křeslo generálního ředitele sloučené Slovenské televize a Slovenského rozhlasu projevily zájem dvě desítky uchazečů.

Foto: archív Profit

Šéfovat nové instituci Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) by chtěla například jeho dočasná šéfka Miloslava Zemková, ředitel TASR Jaroslav Rezník i bývalý člen Rady pro vysílání a retransmisi Peter Abrahám. Definitivně o řediteli veřejnoprávního média rozhodnou poslanci parlamentu v nejbližších měsících.

Myslím, že největší favorité by mohli být lidé, kteří už pracovali v radě (rozhlasové anebo televizní, pozn. ČTK) anebo managementu obou veřejnoprávních médií. Ti mají samozřejmě největší zkušenosti,“ řekla novinářům po otevíraní obálek s přihláškami místopředsedkyně parlamentního mediálního výboru Magdaléna Vášáryová.

Z dvacítky zájemců však pravděpodobně někteří nesplnili stanovené podmínky. Část přihlášek, mimo jiné od někdejšího šéfa Slovenského syndikátu novinářů Jána Füleho, přišla do parlamentu po termínu, další neobsahovaly všechny potřebné podklady. O tom, kolik uchazečů postoupí dál, rozhodne parlamentní výbor začátkem února. Následovat by mělo veřejné slyšení, po kterém budou o generálním řediteli hlasovat poslanci.

MM25_AI

O sloučení dvou slovenských veřejnoprávních médií od letošního roku rozhodla vládní koalice, která tak chtěla zabránit dalšímu zadlužování televize. Po spojení zatím k větším změnám nedošlo, prosazovat by je měl až nový generální ředitel. Dočasná šéfka RTVS po nástupu do funkce rozhodla, že instituce bude hospodařit s provizorním rozpočtem. To znamená, že proplatí jen nevyhnutelné výdaje a nebude moci uzavírat nové smlouvy. O místa přišli také někteří řídící pracovníci televize.

Projekt spojené televize a rozhlasu do jednoho média není v Evropě ojedinělý. Nejznámější veřejnoprávní televizní a rozhlasovou společností je patrně britská BBC, která funguje téměř od počátku 20. století. Další jsou v Německu, Rakousku, Belgii, Slovinsku či ve Švýcarsku. V ČR silí hlasy po sloučení veřejnoprávní televize a rozhlasu taktéž. Tento krok prosazuje například nevládní organizace eStat, která tvrdí, že by spojením obě instituce mohli výrazně ušetřit.

  • Našli jste v článku chybu?