Menu Zavřít

O sponzorech

25. 4. 2005
Autor: Euro.cz

Na slovíčko S granty, o kterých jsme se zmínili minule, souvisí i další internacionalismus: sponzor. Také patří k těm, které se dříve v češtině příliš často nevyskytovaly. Ve Slovníku cizích slov z roku 1966 se třeba dovídáme, že - tehdy ještě psáno sponsor - znamená "v kapitalistickém hospodářství označení podnikatele, který hradí náklady televizních nebo rozhlasových reklamních pořadů; hlasatel v těchto pořadech".

Na slovíčko

S granty, o kterých jsme se zmínili minule, souvisí i další internacionalismus: sponzor. Také patří k těm, které se dříve v češtině příliš často nevyskytovaly. Ve Slovníku cizích slov z roku 1966 se třeba dovídáme, že - tehdy ještě psáno sponsor - znamená „v kapitalistickém hospodářství označení podnikatele, který hradí náklady televizních nebo rozhlasových reklamních pořadů; hlasatel v těchto pořadech“.

bitcoin_skoleni

Bylo-li tomu do puntíku tak, či si autor krapánek zaideologizoval, těžko soudit. V každém případě se slovo sponzor za posledních patnáct let u nás vžilo v poněkud jiném, obecnějším významu. Ten uvádějí všechny novější lexikony stejně: „osoba, firma, společnost apod., která finančně či věcnými dary podporuje nějakou činnost“; případně lze výraz chápat jako synonymum podstatného jména „ochránce“, ba se dokonce vyskytuje i expresivní „muž, který finančně zabezpečuje svou partnerku“. Početně však nesporně převládá význam prvý.

K nám se dostal ten tak trochu módní výraz z americké angličtiny.Ve slovníku se opět setkáváme s četnými významy. Vedle těch, které jsme uvedli výše, může za oceánem slovo posloužit jako synonymum termínů „garant, generální dodavatel, intervent, kmotr, patron, protektor, ručitel“ ap. Etymologie vede jako často do latiny - ke slovesu spondere, jež znamenalo „slavně slíbit, zavázat se“. Zajímavý aspekt osvětluje souvislost s adjektivem spontaneus, „dobrovolný“. Svědčí o tom, že sponzorství je činnost převážně chápaná nikoliv jako povinnost.

  • Našli jste v článku chybu?