O problematiku změny klimatu, která je v poslední době tématem mnohých studentských stávek ve světě, se v Česku zajímá 63 procent lidí. Více než čtyři pětiny si myslí, že klima na Zemi se za uplynulých 100 let změnilo. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Lidské činnosti připisuje na vrub tyto změny 37 procent lidí, 49 procent z nich viní stejnou měrou lidskou činnost i přirozené přírodní procesy.
Protesty studentů, které jsou známé jako Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) a které chtějí prosadit lepší ochranu klimatu, před rokem zahájila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Postupně se rozšířily do celého světa, včetně Česka.
Může za změnu klimatu člověk?
V Česku podle CVVM osobní zodpovědnost za změnu klimatu cítí 39 procent veřejnosti v porovnání s 57 procenty občanů, kteří pocit osobní zodpovědnosti za tyto změnu nesdílí. Nicméně 54 procent dotázaných si myslí, že lidé svým chováním a aktivitami mohou změny klimatu zmírnit. Opak si myslí 42 procent Čechů.
Tři pětiny české veřejnosti nepovažují za pravděpodobné, že dostatečný počet zemí včas zavede opatření, která ke zmírnění klimatických změn přispějí. Zhruba stejný počet Čechů se obává dopadů těchto změn, přičemž většina je v tomto ohledu pesimistická. Negativní dopady klimatických změn na Českou republiku očekává 53 procent občanů, podle 31 procent budou mít vliv na Česku negativní i pozitivní.
CVVM provedlo průzkum v době od 5. do 20. října mezi tisícovkou lidí starších 15 let.
Dále čtěte:
Vysušená Amerika. Ve třicátých letech uvedl Dust Bowl do pohybu statisíce zbídačených lidí
Zdražit, nepojistit, nepůjčit. Banky a pojišťovny mají na rizika spojená se suchem jednoduchý recept
Hosté a vetřelci, co táhnou na sever. Klimatická změna způsobí i stěhování zvířat
Kvetoucí byznys v éře sucha: odsolenou mořskou vodu pije už 300 milionů lidí
Sucho v Česku: třetina území je na nejhorších stupních, tropické teploty situaci ještě ztíží