Největší tuzemský operátor O2 loni zvýšil konsolidované tržby o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk firmě klesl o 2,5 procenta na 5,45 miliardy korun. Důvodem byly vyšší odpisy kvůli investicím do nákupu sportovních práv, transformaci IT systémů a investicím do sítí na Slovensku.
„Z finančního pohledu byl rok 2018, a zejména jeho druhé pololetí, rokem nejvyšších investic od rozdělení společnosti v roce 2015. Kromě investic do nákupů exkluzivních sportovních práv a transformace informačních systémů jsme pokračovali v investicích do dalšího posílení vlastní mobilní sítě na Slovensku,“ uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil. Dodal, že většina investic směřovala do prorůstových oblastí.
Růst výnosů mobilního segmentu o 1,6 procenta na 20,3 miliardy korun plně nekompenzoval meziročně o 3,6 procenta nižší výnosy v segmentu pevných linek, které dosáhly úrovně 10,4 miliardy. Hlavními zdroji nárůstu byly mobilní data, finanční služby, O2 TV a prodeje zařízení a příslušenství. Na Slovensku vzrostly celkové provozní výnosy v korunách o pět procent na 7,5 miliardy korun.
Mobilní zákaznická báze se zvýšila meziročně o dvě procenta na 5,04 milionu. Počet smluvních klientů narostl o pět procent na 3,6 milionu. Na Slovensku počet klientů stoupl o 4,7 procenta na 2,03 milionu. Celkový počet aktivních přístupů k digitální televizi O2 TV se zvýšil o třetinu na 758 tisíc.
Ve stopách Kellnera: do asijského dobrodružství se pouští další firmy
„Počet zákazníků našich tradičních měsíčních tarifů O2 TV zvýšil za rok 2018 o více než 60 tisíc a počet mobilních zákazníků smluvních služeb o 165 tisíc. Růst obchodního výkonu je o to cennější, že jsme jej dosáhli současně s úspěšným dokončením historicky největšího transformačního projektu informačních technologií. Ten nám v budoucnu umožní výrazně rozvinout samoobsluhu Moje O2 a zásadně změní způsob, jakým budeme vyvíjet nové produkty a obsluhovat naše zákazníky,“ dodal předseda představenstva a generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.
Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera jsou výsledky spíše zklamáním a akcie na ně budou reagovat negativně. Provozní zisk, který vykázal růst o šest procent, podle něj rostl jen díky změně účetního standardu. Investice v relaci k provozním výnosům činily za celý loňský rok 11,6 procenta, což je srovnatelný údaj s rokem 2017. „Loňský rok by měl být podle prohlášení managementu vrcholem investičního boomu, zatímco letošní rok bude záviset na tom, zda Český telekomunikační úřad spustí aukci frekvencí, s čímž v našem modelu počítáme. Za pozitivum lze označit stále nízkou úroveň zadluženosti, když čistý dluh vůči EBITDA dosáhl 0,72násobku.
Ve zveřejněné zprávě chybí návrh dividendy. Analytici její výši odhadují na 21 Kč, složenou z řádné dividendy 17 Kč a podílu z emisního ážia čtyři koruny. „Očekáváme, že celkový dojem z výsledků může být smíšený. Důvodem jsou mírně nižší tržby a nižší čistý zisk, než trh očekával. Úroveň tržeb je vždy významným ukazatelem a čistý zisk je důležitý pro dividendovou kapacitu, což je u O2 CR stěžejní faktor. Naopak EBITDA byla dle očekávání, což pomáhá volným peněžním tokům,“ dodal analytik J&T banky Milan Vaníček.
Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80procentním podílem investiční skupina PPF. Ta vlastní i majitele telekomunikační infrastruktury CETIN, který vznikl oddělením od O2.
Přečtěte si také: