Menu Zavřít

Obaly s daní zamotaly obchodníkům hlavu

31. 5. 2004
Autor: Euro.cz

ČEKÁNÍ NA DALŠÍ DAŇOVOU NOVELU Do nového zákona o DPH poslanci protlačili i zdanění vratných obalů. Netušili, jak tím vytíží ministerské poradenské linky, ani to, že státní kase nepomohou.

ČEKÁNÍ NA DALŠÍ DAŇOVOU NOVELU

Do nového zákona o DPH poslanci protlačili i zdanění vratných obalů. Netušili, jak tím vytíží ministerské poradenské linky, ani to, že státní kase nepomohou.

Zákon o dani z přidané hodnoty přijatý letos na konci dubna přináší podnikatelům problémy. Někdy i v oblastech, v nichž to podnikatelská veřejnost vůbec nečekala. Obchodníci upozorňují na skutečnost, že proti původním předpisům a zvyklostem zákon zavedl povinnost 19% sazby DPH u všech vratných zálohovaných obalů. Týká se to palet, přepravek, sudů, podobných přepravních obalů a dále i tzv. vícecestných obalů, tedy skleněných láhví. „Zjistili jsme, že na poradenských linkách ministerstva financí z 80 procent odpovídají na dotazy spojené se zatížením obalů daní z přidané hodnoty,“ uvedla Jana Kváčová ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

KDYŽ SE ZE ZÁLOHY STANE CENA

Do konce dubna nebyly zálohy na vratné obaly cenou a jako takové nepodléhaly dani z přidané hodnoty. V účetnictví figurovaly pouze jako peněžní částky - zálohy. Výši zálohy na vratné obaly si stanovil dodavatel

(plnič příslušného obalu) s odběratelem (obchodníkem nebo provozovatelem pohostinství) dohodou. Zdálo by se, že lze jednoduše dohodnout jinou výši zálohy změněnou o daň z přidané hodnoty. Problém je však v tom, že to lze provést až u přepravních obalů, které do obchodů a pohostinství připutovaly k 1. květnu. Všechny předchozí zálohy na vratné přepravní obaly dodané do 30. dubna letošního roku by se měly mezi dodavatelem a odběratelem zúčtovat podle původních dohod, tedy bez daně z přidané hodnoty. V účetnictví se však bude tato transakce konat nejdříve v květnu, tedy v době, kdy platí nový zákon o DPH.

PŘEPRAVKA SE VRÁTÍ SE ZISKEM

To znamená, že obchodník či hostinský zaplatil před koncem letošního dubna za přepravku zálohu sto korun. Od 1. května je však součástí zálohy i devatenáctiprocentní DPH, takže přepravka, která leží u odběratele, má rázem hodnotu 84,034 koruny. Na druhé straně dodavatel předal do 30. dubna přepravku za sto korun a po prvním máji ji opět za sto korun vykupuje, tentokrát však včetně DPH. Daň si běžným mechanizmem odečte a na skladě má přepravku za 84,034 koruny. Přepravka mu tak vydělala 15,966 koruny. Vzhledem k tomu, že podle odhadu Svazu obchodu a cestovního ruchu se tento problém týká stovek tisíc přepravních obalů, jde o značné částky. Obchodníci se ptají: co se stane s tímto ziskem a kdo ponese ztrátu?

ZTRÁTU NESE OBCHODNÍK

Ještě složitější je situace u tzv. vícecestných obalů, lidsky řečeno skleněných láhví. „Odhaduje se, že denně se mezi výrobcem, obchodníkem a spotřebitelem pohybuje kolem deseti až dvanácti milionů láhví,“ upozorňuje Kváčová. Výši vratné zálohy na láhve stanoví zákon o obalech na tři koruny, a to bez daně z přidané hodnoty na vstupu či výstupu. Mechanizmus vracení těchto láhví je obdobný jako u přepravních obalů. Obchodník má přirozeně určitou zásobu lahvového zboží ve skladu či prodejně. Navíc ze zákona povinně vykupuje od spotřebitelů jakékoliv množství těchto obalů. Od 1. května pak obchodník láhve vrací dodavateli za stanovené tři koruny, tentokrát však už včetně daně z přidané hodnoty. Hodnota je tedy 2,521 koruny za láhev. Dodavatel si stejně jako v případě přepravních obalů započítává devatenáctiprocentní DPH na vstupu jako svůj profit, který nijak nezdaňuje. Ztrátu danou odvodem na výstupu u milionů láhví, jichž se to týká, platí obchodník.

bitcoin_skoleni

NOVELA SNAD PŘIJDE BRZY

Členové Svazu obchodu a cestovního ruchu zatížení obalů daní z přidané hodnoty nechápou. Příjmovou kapitolu státního rozpočtu tento krok nijak nenaplní, protože tyto daně do ní nepoplynou. Pro obchodníky to znamená pravděpodobně nezúčtovatelnou a nezaviněnou ztrátu a z toho plynoucí další administrativu. Svaz obchodu a cestovního ruchu tedy jedná se zástupci ministerstva financí o opatřeních, která situaci zpřehlední. Při nejbližší příležitosti pak chtějí obchodníci vyvolat jednání o novelizaci zákona o DPH s cílem daň u vratných zálohovaných obalů zrušit.

  • Našli jste v článku chybu?