Menu Zavřít

Obama: Hirošima se nesmí opakovat, svět nese společnou odpovědnost

27. 5. 2016
Autor: čtk

Barack Obama jako první americký prezident přijel do japonské Hirošimy, která se před 71 lety stala vůbec prvním terčem jaderného bombardování na světě. Položil květy k symbolickému památníku obětem náletu a zdůraznil, že svět nese společnou odpovědnost za to, aby se něco takového už nikdy neopakovalo.

Americký nálet ze 6. srpna 1945 jedinou pumou srovnal Hirošimu se zemí a připravil o život na 140.000 lidí. O tři dny později svrhly Spojené státy další atomovou bombu na Nagasaki, která měla obdobný ničivý účinek. Šest dní poté Japonsko jako účastník druhé světové války kapitulovalo.

„Připomínáme si všechny nevinné zabité… v té hrozné válce,“ pronesl Obama poté, co položil věnec k památníku. „Sdílíme odpovědnost podívat se dějinám zpříma do očí. Musíme se ptát, co musíme udělat jinak, abychom zabránili opakování takového utrpení,“ dodal.

Šest let příprav

Návštěva amerického prezidenta v Hirošimě se na diplomatické úrovni připravovala více než šest let a pro USA i Japonsko má obrovský symbolický význam. Obamovy kroky sledovaly v přímém televizním přenosu statisíce lidí, kteří viděli nejen minutu ticha, kdy Obama stál před památníkem se skloněnou hlavou a zavřenýma očima, ale i to, jak později s empatickým úsměvem rozmlouval s lidmi, kteří bombardování v roce 1945 přežili.

Obama dal předem najevo, že při návštěvě Hirošimy nemá v úmyslu omlouvat se za nálet ani se vracet k válečným zločinům Japonců za druhé světové války. Návštěva má být naopak gestem posílení spojenectví USA a Japonska.

bitcoin školení listopad 24

Přečtěte si o Obamově cestě do Vietnamu

Embargo padlo. USA už mohou prodávat zbraně do Vietnamu

Barack Obama

V předem pečlivě připraveném vystoupení americký prezident sice vzdal hold obětem války a jejich utrpení, ale spíše než do minulosti se obracel k současnosti. „Smrt spadla z nebe a svět se tehdy změnil. Lidstvo dokázalo, že má k dispozici prostředky, jimiž dokáže zničit samo sebe,“ řekl prezident. Podle něj ale tato zkušenost dodnes připomíná, že lidstvo musí mít odvahu uniknout logice strachu a snažit se o svět bez jaderných zbraní.

Obamova návštěva má být gestem posílení spojenectví USA a Japonska, což ve svém vystoupení potvrdil i premiér Abe. „Otevíráme teď novou kapitolu učebnic historie,“ prohlásil Abe a ocenil amerického prezidenta za to, že „obtížné, ale skvělé“ rozhodnutí navštívit Hirošimu učinil.

  • Našli jste v článku chybu?