Menu Zavřít

Obama překvapil viceprezidenta: Bidenovi udělil nejvyšší vyznamenání

13. 1. 2017
Autor: Profimedia.cz

Dosluhující americký prezident Barack Obama ocenil svého viceprezidenta Joea Bidena Prezidentskou medailí svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států.

Agentura AP poznamenala, že ceremoniál byl plný pohnutí a že očividně překvapený Biden si musel osušit slzy dojetí.

„Toto je výjimečný muž,“ prohlásil Obama na překvapivém čtvrtečním ceremoniálu v Bílém domě, kterého se vedle rodiny a přátel viceprezidenta zúčastnila i první dáma Michelle Obamová s dcerami Malií a Sashou. Obama dodal, že v uplynulých osmi letech nemohl mít oddanějšího a výkonnějšího partnera pro práci.

Biden o chystaném udělení medaile nevěděl. „Neměl jsem tušení,“ řekl 74letý viceprezident. „Dostalo se mi uznání, které si nezasloužím,“ dodal v improvizovaném projevu.

Biden s Obamou se během dvou funkčních období v Bílém domě stali blízkými přáteli. První černošský prezident v historii USA si Bidena jako viceprezidenta vybral pro kandidaturu ve volbách v roce 2008, Biden tehdy působil jako senátor státu Delaware.


Obama zařídil přes 11 milionů pracovních míst. Čtěte více:

Obama zaměstnal 11 milionů lidí, natáhne Trump jeho rekord?

 Končící prezident USA Barack Obama


Ocenění v podobě Prezidentské medaile svobody ustavil v roce 1963 prezident John F. Kennedy, který tak nahradil Medaili svobody zřízenou někdejší hlavou státu Harrym Trumanem. Mezi nositele medaile se v roce 2003 zařadil i československý a český prezident Václav Havel a v roce 2012 ji obdržela bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová.

MM25_AI

Medaili svobody uděluje prezident USA lidem, kteří významně přispěli k bezpečnosti, národním zájmům USA, ke světovému míru nebo za kulturní a jiné celoživotní úsilí. Řád tvoří pěticípá bílá hvězda s modrým terčem posazená na červeném pětiúhelníku. Na modrém terči je třináct malých hvězd.

Čtěte také:

Sousedy roku 2017 jsou Obamovi

Porazil by Trumpa? Obama by prý vyhrál i potřetí


  • Našli jste v článku chybu?