Podle dosluhujícího prezidenta USA Baracka Obamy jsou za hackerské útoky vedené proti Demokratické straně během volební kampaně odpovědní Rusové a podobným útokům musí Spojené státy zabránit. Obama přitom poznamenal, že nešlo o "propracovanou špionážní akci". Svého nástupce Donalda Trumpa rovněž nepřímo varoval, že zpochybnění zásady jediné Číny by se neobešlo bez následků.
Při zářijovém summitu státu skupiny G20 v Číně Obama své stanovisko sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pak už k dalším hackerským útokům nedošlo, řekl Obama.
Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech spekulovala americká média, se americký prezident vyhnul. Řekl ale, že hackerské útoky posvětili vysoce postavení lidé v Rusku. „Můžete sami odhadnout, zda by se tito lidé dokázali dopustit takové ničemnosti, že by rozhodovali bez Putina,“ řekl novinářům.
Bez Putina se v Rusku mnoho věcí neděje. Zranitelnost USA vůči Rusku a jiným mocnostem má přímou souvislost s mírou rozbrojů v americké společnosti, dodal.
Přečtěte si, jak Obama hrozil Rusku kvůli hackerským útokům odvetou:
Obama hrozí Rusku odvetou za hackerské útoky
Obama se kriticky vyjádřil na adresu republikánských voličů, kteří chovají sympatie ke kremelskému vládci. “(Republikánský prezident z 80. let) Ronald Reagan by se obracel v hrobě, kdyby znal průzkum, podle něhož třetina republikánských voličů Putina schvaluje,“ zdůraznil.
Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťchin-pingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. „Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali,“ konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.
Obama řekl, že nynější personál Bílého domu se zasadí o to, aby předání úřadu týmu Donalda Trumpa proběhlo hladce. Svůj osobní rozhovor s Trumpem označil za srdečný, padaly prý i konkrétní návrhy. Trumpovi prý bude vždy k dispozici.
Na konferenci Obama také varoval, že případné zpochybnění zásady jediné Číny ze strany budoucího prezidenta by se neobešlo bez následků. Podle Obamy je sice v pořádku, aby se jeho nástupce podíval na politiku USA vůči Číně a její vztah k Tchaj-wanu novýma očima, dosavadní status quo ale podle něj ostrovu zajistil mír a prosperitu. Trump před časem uvedl, že by se dlouhodobé pozice USA, podle které je Tchaj-wan součástí Číny, nemusel držet.
Obama obvinil režim syrského prezidenta Bašára Asada a Rusko z odpovědnosti za pokračování syrského konfliktu. Krev je na rukou Asadova režimu a Ruska, uvedl prezident. „Asadův režim si nemůže masakry proklestit cestu k legitimitě,“ dodal Obama. Svět nesmí od krutých událostí v Sýrii odvracet oči.
Prezident je přesvědčen, že americký postup v Sýrii je správný a v daných podmínkách realistický. Pozemní intervence nebyla možná, nejlepší cestou byla podpora umírněné syrské opozice. „Nemohu ale říci, že jsme byli v Sýrii úspěšní,“ řekl.
Obama, který za pět týdnů Bílý dům opouští, na tiskové konferenci rovněž rekapitulovali bilanci svého osmiletého vládnutí s důrazem na úspěchy v hospodářské a sociální oblasti, ve zdravotnictví a zaměstnanosti. Ve sféře zahraniční politiky poukázal na stahování amerických jednotek ze zahraničních bojišť, o zlepšení vztahů s Kubou a uzavření dohod o ochraně klimatu.
O nařčeních, že se do amerických prezidentských voleb vměšovalo Rusko, si přečtěte více:
Vměšování Ruska do amerických voleb? Obama žádá prošetření
CIA: Rusko se vměšovalo do voleb, snažilo se pomoct Trumpovi