Znovuzvolený americký prezident Barcka Obama by mohl zpřísnit regulaci v oblasti těžby zemního plynu, uhlí a ropy. Energetickým společnostem tak pravděpodobně vzrostou náklady, píše agentura Reuters.
Během předvolební kampaně Obama svou protienergetickou rétoriku mírnil. Zpozdil například zpřísnění pravidel pro vypouštění emisí rtuti z elektráren. To mu zřejmě pomohlo získat hlasy voličů v Pannsylvánii a Ohiu, které oplývají zásobami zemního plynu.
Po vítězství se ale regulace prosazovaná Obamou administrativou vrátí do popředí. Staronový prezident to naznačil už během prvního povolebního projevu, kdy kladl důraz na ochranu životního prostředí.
Ekologičtí aktivisté zesilují svůj tlak na demokraty, aby omezili těžbu břidlicového plynu pomocí takzvaného frakování. Při něm se plyn z horniny uvolňuje pomocí chemikálií. Ty mohou kontaminovat podzemní vody či znečistit ovzduší.
První povolební projev Baracka Obamy
„Pro těžaře ropy a plynu bude druhé volební období těžší…Poté, co jsou jeho poslední volby za ním, bude mít Obama menší vůli k ochraně těžařů ropy a plynu,“ uvedl energetický poradce bývalého prezidenta George W. Bushe Robert McNally.
Čtěte také:
Obama oslavuje - obhájil prezidentský mandát pro druhé období
Mitt Romney uznal porážku, poblahopřál Obamovi
Po hurikánu Sandy se do popředí dostává také otázka klimatických změn. Následky ničivé bouře by mohly Kongres přimět k prosazení uhlíkové daně. Tato iniciativa ale zřejmě narazí v republikány ovládané Sněmovně reprezentantů. K žádné změně tak nedojde, dokud nedojde k citelnému oživení americké ekonomiky.
Přinejmenším v oblasti těžby zemního plynu by ovšem mělo být jasno už brzy. Americký úřad pro ochranu životního prostředí EPA se chystá zveřejnit dvě zprávy, které naznačí, jak Obamova administrativa omezí jeho těžbu. První se bude týkat dopadů frakování na půdy ve Wyomingu, druhá znečistění podzemních vod.