Menu Zavřít

Obavy, že bude ČR s Lisabonskou smlouvou poslední, rostou

28. 8. 2009
Autor: profit

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle včera znovu kritizoval postup některých senátorů z ODS, kteří informovali o tom, že ještě před tím než podají Ústavnímu soudu druhou žádost o přezkum Lisabonské smlouvy, zašlou soudu stížnost na novely k tzv. vázanému mandátu. Podle Füleho tento krok vyvolává pochybnosti, jestli spíše nejde o pokus oddálit ratifikaci Lisabonu.

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Autor: ec.europa.eu

Senátoři v čele s Jiřím Oberfalzerem (ODS) minulý týden oznámili, že ještě před tím než Ústavní soud požádají o nové vyjádření k některým částem Lisabonské smlouvy, hodlají u soudu napadnout nedávno schválené novely zákona jednacího řádu, které vládě ukládají, že s jakýmkoliv dalším přesunem pravomocí na evropskou úroveň musí nejprve souhlasit poslanci i senátoři. Oberfalzerova skupina se ale domnívá, že je protiústavní, aby parlament s přenosem pravomocí na EU souhlasil jinak než ústavní většinou (tj. kombinovanou 3/5 většinou všech poslanců a senátorů).

Senátor včera znovu potvrdil, že žádost o vyjádření k Lisabonské smlouvě podají senátoři až posléze, pravděpodobně na přelomu září a října. V minulosti přitom slíbili, že se na soud obrátí do poloviny srpna.

To ovšem silně kritizuje ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Mrzí jej, že senátoři nesplnili svůj slib, že svou žádost k Lisabonské smlouvě soudu zašlou do poloviny srpna. Nynější postup senátorů označil za „nelogický krok, který nemá přímou návaznost k ratifikačnímu procesu“. Ministr opakovaně zdůraznil, že respektuje právo senátorů vyjádřit jakékoliv pochybnosti i právo obrátit se s nimi na Ústavní soud. Dodal ovšem, že postup, jaký nyní senátoři zvolili spíše vyvolává pochybnosti, zda nejde o zdržovací taktiku, která má docílit oddálení ratifikace.

Füle po skončení bilaterálního jednání se slovenským místopředsedou vlády Dušanem Čaplovičem novinářům sdělil, že vláda udělá vše pro to, aby Lisabonská smlouva byla v České republice schválena do konce letošního roku. Vyplývá to podle něj i ze slibu, který vláda dala Evropské unii.

FIN25

Podle ministra začíná České republice reálně hrozit, že s ratifikací Lisabonské smlouvy bude poslední. To by samo o sobě zřejmě tolik nevadilo. Ve vládě však narůstají obavy, že díky postupu senátorů nebude ani na nadcházejícím říjnovém summitu EU schopná svým evropským partnerům sdělit termín ratifikace dokumentu.

Více na Euractiv.cz.

  • Našli jste v článku chybu?