Menu Zavřít

Občané EU budou mít dostupnější přeshraniční lékařskou péči

11. 5. 2011
Autor: profit

Evropský parlament v lednu 2011 schválil směrnici Evropské unie o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči, přičemž Česká republika má nyní dva a půl roku na příslušnou legislativní úpravu.

Občané EU budou mít dostupnější přeshraniční lékařskou péči

Foto: Profimedia.cz

Proto je právě nyní potřeba posílit další rozvoj elektronického zdravotnictví, které je pro výměnu informací, bezpečnost a kvalitní péči o pacienta naprosto nezbytné,“ uvedl europoslanec MUDr. Milan Cabrnoch, který českým médiím přiblížil, jak se tato nová směrnice dotkne samotných pacientů.

Pacient může již dnes cestovat za zdravotní péčí do zahraničí, dosud ovšem nebyl legislativně upraven způsob úhrady takto poskytnuté péče a většinou se tato problematika řešila soudně. Evropský soud sice obvykle uzná nárok pacienta a rozhodne, že léčbu mu musí zaplatit jeho mateřský systém zdravotní péče, a to do výše nákladů běžných v dané zemi, ale jde o velmi zdlouhavý proces, který směrnice odbourává.

Již brzy bude mít pacient v rámci EU jistotu, že mu jeho zdravotní pojišťovna proplatí poskytnutou zahraniční péči a bude mít tak svobodnější volbu při výběru co nejkvalitnější lékařské péče. Na druhou stranu lékaři se nebudou obávat ošetřit pacienta ze zahraničí, protože odpadnou problémy s úhradou této péče. Pro jednotlivé členské státy se pak otevírá cesta, jak využít maximálně stávající kapacitu zdravotnického systému díky poskytnutí zdravotní péče cizincům, Česká republika ovšem musí co nejdříve stanovit, kolik u nás stojí jednotlivé lékařské zákroky. Státy EU budou muset zřídit informační centra, která budou poskytovat zájemcům informace o přeshraniční péči a zprostředkovávat péči v dané zemi pro zájemce ze zahraničí,“ upozornil europoslanec MUDr. Milan Cabrnoch.

bitcoin školení listopad 24

Směrnice tedy neupravuje pravidla poskytování zdravotní péče v rámci jednotlivých zemí, ale řeší úhradu léčby, která je vždy na straně pojišťovny členského státu, kde je pacient pojištěn. I to má svá pevně stanovená pravidla – pokud se pacient nechá léčit v zemi, kde bude zákrok dražší, rozdíl bude muset doplatit sám. Když se ovšem jedná o zákrok, který není v Česku dostupný, směrnice určuje, že pojišťovna musí uhradit veškeré náklady na léčbu. Nespornou výhodu přijetí směrnice pocítí například občané EU, kteří za prací cestují do jiných členských států.

Přijetí směrnice je předzvěstí využívání nástrojů eHealth v rámci celé Evropy. Sdílení zdravotních informací pacienta v elektronické podobě zvyšuje bezpečnost pacienta a vytváří prostor pro poskytování kvalitnější lékařské péče. Evropská komise pro tyto účely rozjíždí projekt epSOS, do kterého je zapojena i Česká republika díky systému IZIP|Elektronická zdravotní knížka. „Elektronické zdravotní knížky jsou již nyní plně připraveny poskytnout maximální komfort uživateli při čerpání přeshraniční zdravotní péče -  umožňují online přenos zdravotních informací ve srozumitelné podobě zdravotnickým pracovníkům kdekoliv na světě,“ doplnil Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP.

  • Našli jste v článku chybu?