Žádáte o hypotéku na byt, jehož prodejce nevlastní pozemek, na kterém nemovitost stojí? Získat úvěr na takovou koupi bude od příštího roku podstatně komplikovanější a lze čekat, že někteří klienti na něj nedosáhnou vůbec.
Důvodem je nový občanský zákoník platný od ledna příštího roku. Změn, které pocítí klienti bank, je ale daleko víc.
Pro bankovní domy znamená nová legislativa revoluci. Většina z nich už najala armádu právníků a konzultantů, neboť zákoník si vyžádá revizi téměř veškerých procesů, na něž byli klienti i zaměstnanci v bance dosud zvyklí.
K mnoha nezpochybnitelným důsledkům změn lze zařadit třeba právě zmíněnou žádost o hypotéku na nemovitost stojící na cizím pozemku. Nový zákoník počítá s tím, že majitel pozemku vlastní i vše, co je nad jeho parcelou. Pokud by někdo jiný chtěl na tomto pozemku vlastnit nemovitost, může být majitelem jen stavebního práva, které v tomto případě bude ztělesňovat ona nemovitost.
Zájemce o byt či dům na cizím pozemku pak musí žádat o hypotéku na toto stavební právo. A zajištění stavebním právem bude pro banku rizikovější než zajištění nemovitostí, která má stejného majitele jako pozemek, kde stojí. Nemovitost v podobě stavebního práva sice majitel bude smět prodat, jenže předkupní právo drží majitel pozemku. Již uzavřených smluv se úprava nedotkne.
„Pokud někdo bude chtít stavět na cizím pozemku v době platnosti nového občanského zákoníku, zhorší se mu přístup k financování. Může se stát, že někteří klienti na hypotéku nedosáhnou vůbec anebo ji získají na nižší částku, než kterou požadovali,“ upozorňuje vedoucí advokát z právní kanceláře PwC Legal Petr Kincl.
Čtěte také:
Manželé dlužníků pozor: od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu
Revoluce v nájemním právu? Nikoli!
Česko má nový občanský zákoník