Menu Zavřít

Obchod vázl. Německá ekonomika zpomalila růst na 0,6 procenta

15. 8. 2017
Autor: čtk

Německá ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o 0,6 procenta, tedy méně než se očekávalo. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, méně se dařilo obchodu.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru očekávali, že německá ekonomika poroste tempem 0,7 procenta. Statistický úřad ale opravil směrem vzhůru tempo růstu za minulé čtvrtletí, a to na 0,7 procenta z 0,6 procenta. V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) bez sezonní úpravy vzrostl ve čtvrtletí o 0,8 procenta. Očekávalo se 1,9 procenta.

Německé hospodářství tak roste již 12 kvartálů za sebou. Podle analytika skupiny ING Bank Carstena Brzeskiho se zdá jisté snížení současného růstového tempa téměř nevyhnutelné. Jmenoval možné zpomalení tahounů růstu jako je zvyšování zaměstnanosti, mezd a státních výdajů. Je zde prý ale mnoho znamení, že růst bude pokračovat a není mnoho důvodů obávat se náhlého konce současné výkonnosti. „Příběh německého ekonomického úspěchu pokračuje dál a dál,“ řekl Brzeski agentuře AP.

Podrobná čísla k vývoji HDP zveřejní statistický úřad 25. srpna. Údaje, které vyšly jen šest týdnů před německými parlamentními volbami, jsou dobrou zprávou pro kancléřku Angelu Merkelovou. Ta se v září bude ucházet o čtvrtý volební mandát.

bitcoin_skoleni

Největší evropská ekonomika zůstává silnější než většina ostatních velkých členských zemí Evropské unie (EU). Francouzská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů o 0,5 procenta díky silnějšímu vývozu. Pro třetí největší ekonomiku eurozóny Itálii očekává tamější centrální banka růst 0,4 procenta. Nad průměr eurozóny 0,6 procenta se dostala španělská ekonomika se čtvrtletním růstem 0,9 procenta. Británie rostla ve druhém čtvrtletí tempem 0,3 procenta.

Přečtěte si více o Německu:

Průmyslová výroba v eurozóně klesla. Dolů ji táhlo i Německo

Před 56 lety začala stavba Berlínské zdi. Jedné z nejpřísněji střežených hranic studené války


  • Našli jste v článku chybu?