PRAHA (tos) - Novelu zákona o kolektivním investování, která vzbudila očekávání především kvůli otevření možnosti vzniku retailových realitních fondů, schvaluje v těchto dnech senát. Proti původním předpokladům lidí z kapitálového trhu i náměstka ministra financí Tomáše Prouzy nakonec senát nerozšířil zákon o pozměňovací návrhy ministerstva financí, které by umožnily veřejnou obchodovatelnost realitních investičních fondů. Ty mohly být tuzemskou obdobou amerických REITů, trustů, které mají v USA ve správě mnoho stovek miliard dolarů aktiv a díky své flexibilitě, jednoduchosti, volné obchodovatelnosti a především přístupnosti všem občanům se úspěšně prosazují v Paříži, Londýně a dokonce i ve finančně zaostalém Německu. (Více v týdeníku EURO 4 a 5/2006.)
Pozměňovací návrhy, kterými senátoři v čele se zpravodajem zákona Ivanem Adamcem (ODS), normu obohatili, a kvůli kterým se bude muset nyní vrátit do sněmovny, spočívají prakticky pouze v nahrazení Komise pro cenné papíry Českou národní bankou.
Důvodem, proč pozměňovací návrhy, jež vítali finančníci a podporovalo také ministerstvo financí, padly pod stůl, jsou zřejmě blížící se volby. ODS, která dominuje horní komoře parlamentu, ztratila chuť pomáhat vylepšovat vládní návrhy zákonů. Praha vinou neschválení pozměňovacích zákonů přijde o prvenství ve středoevropském závodě o vedoucí postavení v sofistikovaném realitním finančnictví. „Zákon je dobrý a ve schváleném znění umožní vznik realitních fondů a fondů kvalifikovaných investorů,“ řekl týdeníku EURO generální manažer Asociace fondů a asset managementu (AFAM) Martin Hanzlík.